Palandöken: Cari açığın kapatılmasında turizm gelirlerinin çok katkısı var

0
315

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısının yüzde 5.5’lik bir artışla 36 milyon 837 bin kişiye yükseldiğini belirterek, “Turistin en çok ziyaret ettiği ülkeler sıralamasında 6’dan 5. İnci sıraya doğru koşuyoruz. Cari açığın kapatılmasına döviz girdisiyle turizm gelirlerinin çok olumlu katkısı var. Huzur ve güven ortamı içinde turizme verilen destekler iptal rezervasyonları geri getirir” dedi.

Türkiye’nin olumsuz propagandasını yaparak rezervasyon iptalleri ile turizmi baltalamaya çalışanlara en güzel cevabın huzur ve güven ortamı sağlanarak verildiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, “Ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı yüzde 5,5’luk artışla 36 milyon 837 bin kişiye yükseldi. Turizm gelirlerimiz de 34 milyar 305 milyon dolar oldu. Turist in en çok ziyaret ettiği ülkeler sıralamasında 6’dan 5. İnci sıraya doğru koşuyoruz. Cari açığın kapatılmasına döviz girdisiyle turizm gelirlerinin çok olumlu katkısı var. Bu yıl kaybedilen yıl olmamalı. Huzur ve güven ortamı içinde turizme verilen destekler iptal rezervasyonları geri getirir” ifadelerine yer verdi.
Çevre ülkelerden Türkiye’ye gelen turist sayısında petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle yapılan rezervasyon iptallerine de hükümetin derhal önlem aldığını ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken şunları kaydetti:
“Petrol gelirlerinin düşmesi nedeniyle iki ay içinde seyahat acentalarının organizasyonlarıyla, İran ile Rusya başta olmak üzere BDT ülkelerinden gelen yolcu uçaklarına altı bin dolar yakıt desteği,  tur operatörlerine de hazine destekli kredi imkanı sağlanacak. Böylece kayıp yaşanmayacak. Gurbetçilerimizin de 5 milyona yaklaşan ziyaretleri gittikleri memleketlerine 6 milyar 289 milyon dolar nakit girişi sağlamıştır. Ayrıca kış sporları, termal kaynaklarımız, golf ve rafting gibi alternatif turizm zenginliklerimizi geliştirmeliyiz. Unutmayalım turizmden gelen döviz girdisi açığımızı azaltıp, rezervlerimizi artırıyor. Aynı zamanda ekonomiye de can veriyor.” (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz