• Ekonomi
  • Haberler
Ana Sayfa Ekonomi Haberleri Pakdemirli: Su ürünleri ihracatında 2023 için 2 milyar dolarlık...

Pakdemirli: Su ürünleri ihracatında 2023 için 2 milyar dolarlık hedef koyduk

-

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Su ürünleri ihracatıyla ilgili 2023 için 2 milyar dolarlık yeni hedef koyduk.

2018 itibarıyla 300 bin ton balık üretimimiz var, bunu 600 bin tona taşıyacağız inşallah” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve toplantıya katılmak üzere dün akşam saatlerinde, Muğla’ya geldi. Geceyi Bodrum’da geçiren Bakan Pakdemirli, bu sabahtan itibaren programına başladı. Kentteki partililerle kahvaltı yapan Pakdemirli, ilk ziyaretini balık üretim ve paketleme tesisine yaptı. AK Parti Muğla milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ile Yelda Erol Gökcan, Muğla Valisi Esengül Civelek, kaymakamlar, AK Parti İlçe Teşkilatı yöneticileri ve belediye başkan adayları da Bakan Pakdemirli’ye eşlik etti.

Tesisin Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç tarafından karşılanan Bakan Pakdemirli, daha sonra açıklamalarda bulundu. Su ürünleri ihracatında 2023 hedeflerinin, 2 milyar dolar olduğunu belirten Pakdemirli, “Geçen yıl hedefimiz 1 milyar dolardı. 2018 sonu itibarıyla hedefe çok yaklaştık. 1 milyara çok yaklaşan bir ihracat hedefi gerçekleştirdik. 2019 yılında bunu yüzde 15- 20 gibi bir pay daha artırmak gibi bir hedefimizi var. Ama 2023 için yeni bir hedef koyduk, 2 milyar dolarlık ihracat. 2018 itibarıyla 300 bin ton balık üretimimiz var. Bunu 600 bin tona taşıyacağız inşallah. Yeni balık yetiştiriciliği bölgelerinin açılmasıyla birlikte Türkiye’nin denizleri artık sadece su olarak kalmayacak. Üretime ve istihdama daha çok katkısı olan yerler olacak. Bugün de bu konuda örnek tesislerimizden birini Muğla’da geziyoruz. Balıkçılığın, bu sektörün gelmiş olduğu noktaylada gurur duymamız gerekiyor” diye konuştu.

- Reklam -

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, daha sonra Bodrum’dan Milas’a hareket etti.

ZEYTİNYAĞI TATTI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bodrum’daki programının ardından Milas’a geçerek, Milas Süt Birliği’ne ait şarküteride incelemelerde bulundu. Milas Süt Birliği Başkanı Halil İhsan Gezgin, ürünlerin nasıl temin edilip, satıldığı yönünde Pakdemirli’ye bilgi verdi. Bakan Pakdemirli, buradaki ürünlerin tadına da baktı. Pakdemirli, daha sonra Yatağan’a giderek, zeytinyağı sıkım tesisinde, uluslararası yarışmalarda derece verilen zeytinyağını tattı. İşletme sahibi, Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Butik Zeytin ve Zeytinyağcılar Derneği Başkanı Atilla Totoş’tan bilgi alan Bakan Pakdemirli, her bölgenin kendine özel zeytinyağı olduğunu belirterek, hepsinin birbirinden güzel olduğunu söyledi. Bir yöre sakininin Yatağan Termik Santrali’nden çıkan buharın ilçeye kurulacak seralarda kullanabileceğini, destek beklediklerini söylemesi üzerine Pakdemirli, konunun takipçisi olacaklarını söyledi. Bakan Pakdemirli, daha sonra diğer durağı olan il merkezine hareket etti. 

- Reklam -

1 Yorum

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

İlginizi çekmeyebilir ‘özyazım’dır!

Benim gibi altmışlı yıllarda, Ali Püsküllüoğlu’nun “Öz Türkçe Sözlüğü”yle laf yarıştırmış, biri için “Selfie” özçekim ise “kendine yazım”da “özyazım” dır.

Anlaşmasız brexıt olur mu?

İngiltere’de yayınlanan Sunday Times gazetesi, İngiliz hükûmetinin hazırladığı anlaşmasız Brexit senaryosunu yayımladı.

Helal olsun size…

Geride bıraktığımız Kurban Bayramını geçmiş te olsa kutluyor, sağlık ve mutluluk içinde nicelerine ulaşmanızı diliyorum.

Titanyum Dioksit… Tehlike!

Şimdi birçoğumuz başlığa bakıp, bu sözde nereden çıktı? Bu maddenin ne tehlikesi var, diyebilirsiniz.

Erdoğan’ı zor kararlar bekliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üzerinde baskılar hızla artmaya başladı.

Avcılar’da “Duvarsız ev”in kiracıları hak arayışında

Avcılar’da kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesine karar verilen 4 katlı bina yıkılınca, bitişikteki binanın en üst katındaki iki dairenin duvarlarının olmadığı ortaya çıkmıştı.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz