ÖZTRAK: ENFLASYONDA ZİRVE DAHA GÖRÜLMEDİ

0
134

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, yeni yılın ilk basın toplantısını gerçekleştirdi. 2021 yılına ait değerlendirmelerde bulunan Öztrak, yeni yılda gelen zamlara dikkat çekti.

ESMA ALTIN- CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 2021 yılına ilişkin bir değerlendirme toplantısı düzenledi. 2021 yılının özellikle ekonomi tablosunu değerlendiren Öztrak, 2022 yılının daha ilk günlerinde gelen zamlara dikkat çekerek; “Yeni yıla girilirken, gelen yıla dair iyi dilek ve temenniler paylaşılır. Gelecek umutları tazelenir. 2022’ye girerken, muazzam bir zam kasırgası, milletimizi silindir misali ezdi. Akaryakıttan köprü geçiş ücretlerine, doğalgazdan elektriğe, harçlardan vergilere kadar her şeye zam yapıldı. 2022 için beslenen umutlar daha yıl başlamadan gasp edildi.” dedi.
‘2022 İÇİN BESLENEN UMUTLAR, DAHA YIL BAŞLAMADAN GASBEDİLDİ’
2022 yılının ilk günlerinde yapılan zamları eleştiren Öztrak, 2021 yılı ekonomisine değinerek sözlerine şöyle devam etti; “Her yıl dönümü, bir yüzüyle geçmişe, diğer yüzüyle de geleceğe bakar. Geçmiş ile geleceği birbirine bağlar. Bu nedenle yeni yıla girilirken, gelen yıla dair iyi dilek ve temenniler paylaşılır. Gelecek umutları tazelenir. 2022’ye girerken, muazzam bir zam kasırgası, milletimizi silindir misali ezdi. Akaryakıttan köprü geçiş ücretlerine, doğalgazdan elektriğe, harçlardan vergilere kadar her şeye zam yapıldı. 2022 için beslenen umutlar, daha yıl başlamadan gasp edildi. 2021’in, yani geçtiğimiz yılın enflasyon rakamları açıklandı. Daha doğrusu açıklanamadı. TÜİK’in internet sitesi bir kez daha çöktü. Enflasyon verilerine dakikalarca ulaşamadık. Maalesef devlet yönetimindeki çöküş, kurumların internet sitelerinde bile kendini gösteriyor. 2021 Aralık ayında tüketici enflasyonu aylık yüzde 13,6 oldu. Bu 1994 Nisan ayından bu yana tek bir ayda gerçekleşen, en yüksek enflasyon. 2021’in tamamında gerçekleşen enflasyon ise yüzde 36,1 oldu. Bu da son 20 yılın en yüksek enflasyonu. Bunlar TÜİK’in makyajlı rakamları. Bağımsız ekonomistlerden oluşan, Enflasyon Araştırma Grubu’nun rakamlarına göre ise, 2021 Aralık ayında gerçekleşen enflasyon yüzde 19,35. 2021’in tamamında gerçekleşen enflasyon ise yüzde 82,81 oldu. Bunlar gerçekten ürkütücü rakamlar.
TÜİK’e göre son bir yılda, gıda fiyatları yüzde 44.7, ulaştırma fiyatları yüzde 53.7, mobilya, mefruşat yüzde 44.8, ev aletleri yüzde 48.2 artmış. Tüm bu gruplardaki fiyat artışları da vatandaşın gerçek enflasyonunun en az yüzde 45 olduğunu gösteriyor. Son bir yılda fiyatı, yüzde 100’ün üstünde artan bazı ürünler şöyle: Kömür yüzde 137, benzinli otomobil yüzde 130, televizyon yüzde 130, LPG yüzde 120, patates yüzde 115, oyun konsolu yüzde 114, margarin yüzde 114, uçak bileti yüzde 103. Fiyatı açıklanan 402 üründen 391’inin fiyatı son bir yılda artmış. Fiyatı çift haneli veya daha fazla artan ürün sayısı ise 376. Genele yayılmış olağanüstü fiyat artışları var. Korkunç bir enflasyon kasırgasıyla karşı karşıyayız. Hayat pahalılığı milleti yakıp kavuruyor. Tencereleri ve cüzdanı boşaltıyor. Milleti silindir gibi eziyor.”


‘ENFLASYONDA ZİRVE DAHA GÖRÜLMEDİ’
Enflasyon oranlarının 2022’de daha da artacağını iddia eden Öztrak, şunları dile getirdi; “Üretici fiyatları 2021’de yüzde 80 artmış. Bu 2002 Şubat ayından bu yana, en yüksek üretici enflasyonu. Üretici ve tüketici fiyatları arasındaki fark, 44 puan. Bu mevcut serilerde görülmemiş bir rekor. Bu aynı zamanda üretici enflasyonundaki tsunaminin tüketici fiyatlarına henüz tümüyle yansımadığını gösteriyor. Yılbaşı gecesi yapılan fahiş zamlar da, henüz bu enflasyon rakamlarına yansımadı. Dolayısıyla enflasyonda zirve daha görülmedi. Maalesef bunun devamı var.”
Yılın ilk zamlarını eleştiren Öztrak, kış aylarında gelen bu zamlara yönelik şunları ifade etti; “Soğuklar iyiden iyiye bastırdı. Doğalgaza yüzde 25 zam geldi. Yetmez elektrik fiyatlarına, yüzde 52 ile yüzde 127 arasında, Cumhuriyet tarihinin en fahiş zamları yapıldı. Milletimizin en kara kışı başladı. Ayda 200 kilovatsaat elektrik tüketen dört kişilik bir ailenin elektrik faturası, 183 liradan 309 liraya çıktı. Doların 18 liraya çıktığı 20 Aralık tarihinde 55 litrelik bir otomobilin benzin deposu, 642 liraya doluyordu. Bugün dolar kuru 13 liralarda. Aynı benzin deposu 714 liraya doluyor. Yine çiftçilerimiz traktörünün, 120 litrelik mazot deposunu, Doların 18 lirayı gördüğü gün bin 388 liraya dolduruyordu. Aynı depoyu şimdi bin 543 liraya dolduruyor.”
‘ENFLASYON FARKINA İLAVE BİR MAAŞ ARTIŞI MUTLAKA VERMELİDİR’
2022’de yapılan ilk zamların 2021 Aralık ayında yapılması halinde memur ve emeklilerin maaşlarına yansıyacak enflasyon farkının giderilmesi gerektiğini savunan Öztrak, şunları ekledi; “Milyonlarca emekçiye yapılacak ücret artışı, bu zamlar dikkate alınarak belirlenecekti. Bu fahiş zamların; emekliyi, memuru ezmesinin önünü açıldı. Şimdi memura, emekliye, 2021’in ikinci yarısı için yüzde 22,5 enflasyon farkı verecekler. Ama bu enflasyon farkı daha cebe girmeden son enerji zamlarıyla, memurun, emeklinin, emekçinin elinden alındı. Enflasyon farkına ilave bir maaş artışı mutlaka vermelidir.”
Türkiye’nin ekonomik anlamda dünya liginde değer kaybettiğini iddia eden Öztrak; “Rakamlar ortadadır. Türkiye, kaybedenler kulübüne girmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2002 sonunda iktidar olarak iş başı yaptığında tüketici enflasyonu yüzde 29,7 idi. Şimdi yüzde 36,1. Erdoğan iş başı yaptığında üretici enflasyonu yüzde 30,8 idi. Şimdi yüzde 79,9. Dünya üzerinde en yüksek enflasyona sahip, 8’inci ekonomi olduk. Gelirde ilk 20’den düştük, enflasyonda ilk 10’a girdik. Aynı ligde olduğumuz ülkeler; Lübnan, Suriye, Zimbabve, Surinam. Bu noktaya ciddi yanlışlar ve hatalar sonucunda geldik.
Son üç yılda 4 Merkez Bankası Başkanı gördük. Daha önce de söylemiştim. Piyasaları bir ringe, Merkez Bankasını da bu ringdeki boksöre benzetirsek, boksörün Türk Lirasını savunmak ve enflasyonla mücadele etmek için iki yumruğu vardır. İlki döviz rezervi yumruğudur. Diğer ise faiz yumruğudur. Enflasyon milleti ezip geçti. Türk Lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Merkez Bankası Eylül’den bu yana politika faizini, 5 puan indirdi. Ama aynı dönemde yıllık enflasyon yüzde 19,6’dan yüzde 36,1’e çıktı. Hani faiz sebep, enflasyon sonuçtu. Faiz düştü, enflasyon coştu. Paramız pul oldu. Merkez Bankasının politika faizini, yüzde 19’dan yüzde 14’e indirdiği dönemde, vatandaşların kullandığı ihtiyaç kredisi faizleri 5 puan, taşıt kredisi faizleri 5 puan, 5 yıllık devlet tahvilinin faizi 7 puan, 10 yıllık devlet tahvilinin faizi 6 puan arttı. Merkez Bankasından yüzde 14’le borçlanan bankalar, şimdi millete yüzde 30’la ticari kredi veriyor.” şeklinde konuştu.

- Reklam -
- Reklam -