Öztrak: “Bu milli iradeye darbe teşebbüsüdür”

0
22

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Faik Öztrak, Enis Berberoğlu hakkında alınan mahkeme kararı hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop’un açıklamalarını değerlendirdi.

Özgür ALTIN/ANKARA

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekilliği’nin düşürülemesi hakkında alınan Anayasa Mehkemesi kararlarına uyulmamasını değerlendiren Öztrak; “İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nden sonra, 15. Ağır Ceza Mahkemesi de Anayasa Mahkemesi’nin oy birliğiyle verdiği bir Milletvekilinin hakkının ihlal edildiğine dair kararını tanımamıştır.” ifadelerini kullandı.


HUKUK DEVLETİNE VURGU YAPTI
Öztrak alınan kararlara herkesin uyması gerektiğini ifade ederek hukuk devletine vurgu yaptı. Öztrak: “Dün itibariyle Anayasa Mahkemesi’nin herkes tarafından uygulanması gereken kararının geldiği son noktadır. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nden sonra, 15. Ağır Ceza Mahkemesi de Anayasa Mahkemesi’nin oy birliğiyle verdiği bir Milletvekilinin hakkının ihlal edildiğine dair kararını tanımamıştır. Anayasa Mahkemesi kararlarına her hâlükârda uyulması Hukuk devletinin, Anayasal düzenin gereğidir. Anayasa Mahkemesi kararlarına uymamak Anayasayı ihlaldir. Anayasayı tağyir, tebdil ve ilgaya teşebbüs suçudur. Bu suç Çağlayan Adliyesi’nde 14.ve 15. Ağır Ceza Mahkemelerinin hakimleri tarafından işlenmiştir.” dedi.


Alınan kararların milli iradeye de zarar verdiğine değinen Öztrak sözlerine şöyle devam etti; “İki mahkemenin birden bu kararı vermesi bu sürecin organize bir şekilde yürütüldüğünü göstermektedir. Diğer taraftan mahkemelerin uymadığı Anayasa Mahkemesi kararı, alt mahkemenin, bir milletvekilinin dokunulmazlığını tanımayarak karar vermesinin hak ihlali olduğunu tespit etmektedir. Bu tanımama kararları Anayasanın ve milletvekilleri ile TBMM’nin hukukunun Hakimler tarafından ihlalidir. Bu, hem Anayasa’ya hem de milli iradeye ve millet iradesinin tecelli ettiği TBMM’ye karşı darbe teşebbüsüdür.”


ADALET BAKANINA ÇAĞRIDA BULUNDU,
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e çağrıda bulunan Öztrak HSK Kurulu’nun toplanması gerektiğini vurguladı. Öztrak: “Anayasa Mahkemesi kararları bağlayıcıdır” diyen Adalet Bakanı Gülaynı zamanda HSK başkanıdır. Kendisini bu ağır Anayasa ihlali karşısında başında olduğu kurulu resen toplamaya ve TBMM’ye karşı bu darbe girişimini önlemeye çağırıyoruz.” dedi.
TBMM Başkanı Şentop’un açıklamalarına da değinen Öztrak şunları aktardı; ” TBMM Başkanı Sayın Şentop  ‘bu karara gerek anayasa, gerekse Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanuna göre muhatapların uyması gerekir. Bence ilgili mahkeme, hangi mahkeme ilgili ise muhatap ise bu karara uymalıdır.’ demektedir. İlgili mahkemeler Anayasa Mahkemesinin kararına uymamışlardır. Karar milletvekili dokunulmazlığıyla ilgilidir. Milletin Meclisinin hukukuyla ilgilidir. Bu mesele partiler üstü ele alınmalıdır. Çağlayan adliyesinde bazı hakimlerin milletin meclisinin hukukuna saldırısı, yol olmadan önlenmelidir. TBMM başkanının bu hakimlerle ilgili HSK’ya suç duyurusunda bulunmaya çağırıyoruz. Yine Meclis başkanı konuyu milletvekillerine ya da muhalefet partilerine havale etmeden meclisin hukukuna yeni saldırıları önleyecek yasa değişikliği teklifini hızla Meclise getirmesini bekliyoruz.”