Özgürlükleri koruma paketi

0
149

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın, kapalı grup toplantısında AK Partili milletvekillerine, “İç Güvenlik Paketi” ile ilgili detaylı bilgi sunması bekleniyordu. Grup toplantısı yapılmadı ancak İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı bilgi notu milletvekillerine verildi. Genel Kurul görüşmesi öncesi AK Partili milletvekilleri paketin neler getirdiğini ayrıntıları ile hazırlanan “bilgi notundan” öğrenecek.
İç Güvenlik Paketi’nin adı  “Özgürlükleri Koruma Paketi” olarak değiştirildi. Milletvekillerine gönderilen bilgi notunda “Türkiye’nin niye bu değişikliğe ihtiyaç duyulduğu” da vurgulandı. Bilgi notunda şöyle denildi:
“Son zamanlarda meydana gelen toplumsal olayların değişen dinamikleri, demokratik bir vizyondan ayrılmadan, yeni tedbirler almayı zorunlu kılmaktadır. Bazı gösterilerin demokratik hak taleplerinin önüne geçerek, terör örgütlerinin propagandasına dönüşmesi, vatandaşlarımızın can güvenliğini tehdit etmesi, kamuya ve özel kişilere ait bina, araç ve mallara zarar vermesi, hatta kimi zaman yağma girişimlerine dönüşmesi aşağıda detayları verilen tedbirlerin alınmasına yol açmıştır. Alınan tedbirlerdeki esas amaç, vatandaşların kendilerini güvende hissetmelerinin sağlanması, can ve mal emniyetinin temin edilmesi ve suç işlenmesinin önlenmesidir.”
Sözkonusu notta çok sayıda Avrupa ülkelesinde de bu düzenlemelerin uygulandığına dikkat çekiirken paketle ilgili şu ayrıntılara verildi:
Kolluğun arama yapabilmesi için; sınırlılık, yazılı olma hali, tutanak tutulması, gerekçelerin sunulması ve 24 saat içinde hakim onayının alınması gibi zorunluluklar detaylı bir şekilde tarif edilmiştir. Bu çerçevede; sadece mülki idare amiri tarafından önceden belirlenen sınırlı sayıdaki üst kolluk amirleri arama kararı vermeye yetkilidir. Yani her kolluk amir ve memuru kendiliğinden arama yetkisine sahip değildir. Verilecek arama kararı yazılı olmak zorundadır. (Acil durumlarda verilen sözlü emiri, en kısa sürede yazılı hale getirilmek zorundadır.) Araç aramalarında kişinin hangi şüphe ve hangi gerekçelerle arandığının ve yapılan arama sonucunda suç unsuruna rastlanıp rastlanmadığının tutanağa bağlanması ve tutanağın bir suretinin vatandaşa verilmesi zorunludur. Arama kararı, 24 saat içinde hakim onayına sunulacaktır. Arama kararları ve sonuçları sıkı bir idari denetime tabi tutulacaktır. Bu maddeyle yapılan düzenlemeler; AB müktesebatına da uygundur.Avusturya, İtalya, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde her kolluk personeli doğrudan kişinin üstü, eşyası ve aracında arama yapma yetkisine sahiptir. Kimseden izin almasına da ihtiyaç yoktur. Yapılan düzenlemenin, sınırlama, denetim ve tutanak düzenleme zorunluluğuna tabi tutulmasıyla, AB standartlarının da ötesinde daha demokratik ve etkin bir denetim ve uygulama hayata geçirilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz