Özel’den TİPİTİP benzetmesi

153

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, başkanlık tipi konusundaki tartışmalara ilişkin, “Tipi ne olursa olsun ama sonunda bu işin kendisi başkanlık sistemi olsun diye bir yaklaşımdalar. Eskilerde ağzımızda hoş tat bırakan tipitip diye bir sakızlar vardı. O tipitip sakızının kahramanı gibi görüyoruz. Tipi ne olursa olsun en sonunda tipitip başkanlığı istiyor” dedi.

“CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN ŞEYTANLAŞTIRILMASIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi olaylarına ilişkin yaptığı açıklamalara işaret ederek şöyle dedi:

“Barışçıl taleplere karşı şiddetle son bulmuş olan ve planlı değil, gönüllü bir hareket olan Gezi’nin bugün bir kez daha Cumhurbaşkanı tarafından şeytanlaştırılmasıyla karşı karşıyayız. Başkanlık sistemiyle ilgili yapılan her türlü araştırmanın sarayın önüne giden her türlü raporun AKP’nin elindeki her türlü raporun kamuoyu desteğinin beklenen ölçüde olmadığı hatta azalma yöneliminde olduğunu Mayıs ayından itibaren gösterdi.
Bir başka bahara bir sonbahara bıraktılar bu heveslerini ama Recep Tayyip Erdoğan bu isteğinden o kadar kolay vazgeçebilecek birisi değil o yüzden de kaostan beslenen, gerilimden beslenen, çatışmadan beslenen, kandan beslenen, kutuplaşmanın ve çatışmanın kendisini güçlendirdiğini kendi tarafını konsolide ettiğini ve böyle bir ortamın vatandaşa sığınacak bir liman arattırdığını, onun da başkanlık sistemi olabileceğini bu korku üzerinden düşünen Recep Tayyip Erdoğan tekrar Gezi defterini açmıştır.
Cumhurbaşkanı sadece başkanlık sistemine yönelik halkın beklentilerinde 4.5 puanlık bir gerileme oldu diye Gezi meselesi üzerinden yeni bir çatışma istiyor.”

CHP’DEN TEKLİF

Firuzağa’da yaşanan saldırıya işaret eden Özel, “Bu kişilerin buraya girmesi kadar bu kişilerin 24 saat 36 saat sonra girdikleri nezarethaneden elini kolunu sallaya sallaya çıkması da son derece üzücüdür ve manidardır. Eğer gerçekten bu işten rahatsız olan varsa biz temel hak ve özgürlükleri kısıtlamaya yönelik, kişilerin yaşam biçimlerine hayatı yaşarken ortaya koydukları tercihlere karşı bunun mekanına ve bunun yaşandığı ortamlara ya da sanatsal etkinliklerin kendilerine karşı yapılan bu tip saldırıların Türk Ceza Kanunundaki müeyyidelerin katlanarak uygulanması yönünde bir teklifte bulunacağız.
Bu tip saldırılardan sonra elini kolunu sallayarak nezarethaneden çıkmaması gerekli cezaya çarptırılmasıyla ilgili de bir çalışmamız olacak” diye konuştu.

TİPİTİP BENZETMESİ

Başkanlık tipi konusundaki tartışmalara ilişkin de Özel, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Tipi ne olursa olsun ama sonunda bu işin kendisi başkanlık sistemi olsun diye bir yaklaşımdalar. Eskilerde ağzımızda hoş tat bırakan tipitip diye bir sakızlar vardı. O tipitip sakızının kahramanı gibi görüyoruz.
Tipi ne olursa olsun en sonunda tipitip başkanlığı istiyor. Bununla ilgili bir çalışma yapıyorlar.
Şimdi de Naci Bostancı çıkmış tip tartışmasının bir önemi yok, önemli olan başkanlıktır diyor. Geçtiğimiz haftalarda Sayın Genel Başkanımız bu başkanlık tipiyle ilgili o Amerikan tipi falan diyorlar getirsinler bakalım dediklerinde hemen tipitipler tipi ne olursa olsun biz bu işin içinde varız diye atlamışlardı.
Ama sorumuza cevap alamadık, Türkiye’yi eyaletlere bölüneceği  ve her eyaletin ayrı ayrı vergi toplayacağı böyle bir yönetim tipini kim istiyordu?”