Öz Sağlık-İş’in Kongresi, Devlet Sert’in müjdeleri, talepleri

0
15

Öz Sağlık-İş Sendikası’nın 3. Olağan Genel Kurulu, “Hakkınız Emanetimiz” temasıyla gerçekleştirildi.


Coşkulu bir kalabalık ve seçkin bir davetli topluluğu önünde yapılan Genel Kurula Genel Başkan Devlet Sert’in konuşması ve müjdeleri damgasını vurdu.


HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız’ın da katıldığı Genel Kurulda açılış konuşmasını yapan Devlet Sert, 200 bin üyenin sesi oldu.
Koronavirüs ortamında fedakarca çalışan, una rağmen şiddete, saldırılara, tacizlere maruz kalan sendika üyesi sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını konuşmasının başında güzel sıfatlarla tanımladı:
Biz genç yürekleriz, şifa veren elleriz,
Nöbetteyiz her yerde, sağlıktayız, biriz bir,
Onurlu mesleklerin alın teri ismimiz,
Gece gündüz fark etmez hızır olur her yürek!
Sosyal hizmet denince gönüllerdeyiz,
Azim, gayret içinde hep görevdeyiz!
Bizler; özümüzle, sözümüzle, canımızla, kanımızla gönüllere giren sağlık ve sosyal hizmet neferleriyiz.

- Reklam -

MÜJDELİ İKİ HABER

Öz Sağlık-İş Sendikası 56 Şube, 22 İl Başkanlığı ve 2 Bölge Başkanlığı ile Türkiye’nin tamamında örgütlü kocaman bir aile. Devlet Sert’in dediği gibi:
-Bu aileye mensup olmak önce emek, devam ettirmek ise yürek ister.
Öz Sağlık İş Sendikası böylesine büyük fedakarlıkla görev yapan üyelerini ihmal etmedi. Genel Başkan Devlet Sert, alınan müjdeli iki kararı şöyle duyurdu:
Bir: Sendikanın imkanlar dahilinde salgın sürecinin kahramanları olan emekçilere ‘pandemi ödemesi’ yapılacak
İki: 2022 yılında Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde bütün üyelere bir ‘bayram harçlığı’ ödenecek.

TESPİTLER, TALEPLER

Taşerondan kadroya 1 milyon işçinin geçtiğini, kamuda işçi profili ve taleplerin değiştiğini belirten Genel Başkan mücadelenin buna göre verildiğini söyledi. Üye emekçilerin hakkını, hukukunu koruma adına yaptıklarını bir bir anlatan Devlet Sert, “Gelecek döneme ilişkin olarak Genel Kurulumuzda alacağımız bazı kararları ve sağlık ve sosyal hizmet işçisi adına taleplerimizi kısa bir şekilde dile getirmek istiyorum” diyerek çok önemli tespit ve talepleri de şöyle dile getirdi:
Bizler sağlık ve sosyal hizmet çalışanları olarak öncelikle;
-Geleceğe umutla, güvenle bakan bir ülke, kanın göz yaşının olmadığı bir dünya istiyoruz.
-Emekçilerin alın terine önem verildiği, kimsenin yatağa aç girmediği, işsizlikle, hayat pahalılığı ile hiçbir gencin umudunun sönmediği bir yaşam istiyoruz.
-Terörün olmadığı, herkesin kendini güvende hissettiği, anaların göz yaşı dökmediği bir ortamda yaşamak istiyoruz.
-İş kazalarının minimuma indirildiği çalışma ortamları istiyoruz.
-Özlük, sosyal ve mali haklarda herkesin görevine, eğitimine, vasıflarına uygun bir sistem, çalışma barışını bozmayan uygulamalar istiyoruz.
-Kadınların, kadınlık onuruyla saygı gördüğü, şiddete uğramadığı, analık ve emekçi kimliği ile öne çıktığı bir ülke istiyoruz.
-Engelliler başta olmak üzere dezavantajlı tüm kesimlerin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşayacakları iş ortamları istiyoruz.
-Oyun ve eğitim çağında çocukların fabrika ve sokaklarda emeklerinin sömürülmediği bir ülke ve dünya istiyoruz.
-Örgütlenmenin kayıt dışı çalışma ile tehdit edilmediği bir ülke istiyoruz
Öte yandan yine bizler;
-Kamu yönetimi düzeninin güçlendirilmesini, sosyal refah politikalarının daha da geliştirilmesini istiyoruz.
-Kıdem tazminatının yeni güvencelerle güçlendirilmesini, insan onuruna yakışır bir asgari ücretin çok acil bir şekilde belirlenmesini istiyoruz.
-6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun demokratik ve özgür sendikacılığı güçlendirecek şekilde güncellenmesini istiyoruz.
-4857 Sayılı İş Kanunu hükümlerinin yenilenmesini ve etkin şekilde uygulanmasını talep ediyoruz.
Kendi iş kolumuzla ilgili olarak;
-696 Sayılı KHK ile geçişi yapılan işçilerin çalışma usul ve esaslarının belirlenmesini, uygulamada birliğin sağlanması amacıyla yeni düzenlemeler yapılmasını istiyoruz.
-696 Sayılı KHK’nın ürettiği
.Zorunlu emeklilik,
.Tayin becayiş yasağı,
.Ev tipi çalışma uyumsuzluğu,
.Görev tanımı ve görevde yükselme gibi sorunların bir an önce mağduriyetleri sona erdirecek şekilde çözümlenmesini istiyoruz.
-Kamu ve özel sektör dahil diğer sağlık ve sosyal hizmetlerde çalışanların sendikal örgütlülüğünün artırılması ve TİS imkanı sağlanmasını bekliyoruz.
-696 Sayılı KHK ile kadro alanların haricinde, kapsam dışı kalan işçilerin bir an önce daimi işçi statüsünde istihdam edilmelerini istiyoruz.
-Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Üniversite Hastaneleri’nde görev yapan 696 Sayılı KHK’lı üyelerimizin başka işlerde çalıştırılmamalarını, kendi görev tanımları içerisinde çalıştırılmalarını istiyoruz.
-Yine 696 Sayılı KHK ile istihdam edilen üyelerimizin, ihale şartnameleri ile çalıştıkları dönemlerdeki asgari ücretin yüzde fazlasına çalışmaları uygulamasına geri döndürülmesini, bu konudaki çifte standardın sona erdirilmesini istiyoruz.
-Sağlık Bakanlığı İşletme Toplu İş Sözleşmemizde gece dönemi için %35 zamlı ücretin Bakanlıkça kabul edilmesine rağmen, daha sonra yazılan bir yazı ile TİS uygulamasının durdurulmasını kabul etmiyor, bu yanlıştan acilen geri dönülmesini istiyoruz.
Genel hatlarıyla tekrar ifade etmek gerekirse şimdiye kadar olduğu gibi yeni dönemde de;
.Öz Sağlık-İş, “hakkın ve haklının yeri” merkezli sendikal anlayışını güçlendirecektir.
.Öz Sağlık-İş “sayısal” olarak büyümeye, “değer” olarak güçlenmeye devam edecektir.
.Uluslararası sendikal iş birliği ve dayanışma, Öz Sağlık-İş’in yine önceliklerinden olacaktır.
.Öz Sağlık-İş evrensel sendikacılık ilkelerini takip ederken, kendi yerli-milli-ilkeli sendikacılık anlayışından taviz vermeyecektir.
Ve… Öz Sağlık-İş
.Kendi vatan topraklarını en güçlü şekilde aziz bilmeye devam edecek, mağdur ve mazlum coğrafyada akan Müslüman kanına ve nerede bir zulüm yaşanıyorsa ona, insanlık adına “dur” demeye devam edecektir.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz