Ana Sayfa Eğitim Haberleri Oyun geliştiricileri İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde renkli projelere imza attı

Oyun geliştiricileri İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde renkli projelere imza attı

-

OYUN geliştiricileri, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen Global Game Jam’de bir araya geldi. 114 farklı ülkede yer alan toplam 860 merkezle eş zamanlı olarak gerçekleştirilen etkinlikte oyunseverler, 48 saat boyunca çalışarak renkli projelere imza attı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı Bölümü, bağımsız oyun geliştirici ve ekipleri bir araya getirerek projeler yaratılmasını sağlamak amacıyla ‘Global Game Jam’i düzenledi. Etkinlik, İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul RGB Stüdyoları’nda 25-27 Ocak tarihleri arasında aralıksız 48 saat boyunca devam etti. Global Game Jam bu yıl toplam 114 ülkede İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu 860 merkezden 46 bin oyunseverin katılımıyla düzenlendi. ‘Ev sizin için ne ifade ediyor?’ sorusuyla yola çıkan oyunseverler kendilerini güvende, mutlu hissettiren duyguları öne çıkaran dijital oyunlar tasarladı. Ekipler, oyun tasarımı, grafik tasarım, 3 boyutlu modelleme, programlama, ses tasarım ve müzik gibi birçok alana katkıda bulunabilecek renkli projelere imza attı.

“DİJİTAL OYUN YÜKSELEN BİR TREND”

Dijital oyunların tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yükselen trendlerden biri olduğunu vurgulayan İstanbul Bilgi Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Nuri Kara bağımsız oyun geliştirici ve ekipleri bir araya getirerek proje üretimini artırmayı hedeflediklerini belirtti. Kara, “Günümüz oyun sektörüne baktığımızda dünyada yaklaşık 150 milyar dolarlık bir pazar var. Türkiye’de bu sayı her geçen yıl artıyor. 2019 itibariyle yaklaşık 1 milyar dolar seviyesini yakaladık. Sanal gerçeklik, yapay zeka gibi yenilikçi teknolojilerin dijital oyun sektörüne eklemlenmesiyle bu sayının daha da artacağına hiç kuşku yoktur. Bu noktada akademi ve sektör işbirliğiyle geliştirilecek dijital oyun projeleri hem nitelikli insan yetiştirmede hem de oyun tasarlama ve geliştirme deneyimlerinin arttırılmasında çok önemli bir rol oynayacaktır” ifadelerini kullandı.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

Yeni açıklanan rakamlara göre, Game of Thrones’un birinci bölümü ilk 24 saat içinde yasa dışı yollarla 55 milyon kez izlendi.

Game of Thrones hayranları büyük bir siber riskle karşı karşıya

Yeni açıklanan rakamlara göre, Game of Thrones’un birinci bölümü ilk 24 saat içinde yasa dışı yollarla 55 milyon kez izlendi.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"
Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.