• Ekonomi
  • Haberler
Ana Sayfa Ekonomi Haberleri Otomotiv ve Otomobil pazarı daraldı

Otomotiv ve Otomobil pazarı daraldı

-

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre, 2018 yılında Türkiye otomotiv pazarı, bir önceki yıla göre yüzde 35 daralarak 641 bin 541 adete, otomobil pazarı da yüzde 33 daralarak 486 bin 321 adete geriledi.

OSD verilerine göre, toplam üretim, bundan önceki seneye göre yüzde 9 azalarak 1 milyon 550 bin 150 sayı olarak gerçekleşti. Araba üretimi ise yüzde 10 azalarak 1 milyon 26 bin 461 sayı oldu. Ticari alet grubundaki başarılı üretim performansını sürdüren otomotiv sanayiinin 2018 senesindeki ticari alet üretimi yüzde 5 azaldı.

Bu dönemde, hafifçe ticari alet üretimi yüzde 6 azalırken, ağır ticari alet üretimi yüzde 6 arttı. Ticari alet pazarı ise 2017 seneyi ile karşılaştırıldığında yüzde 41 daraldı. Aynı dönemde, hafifçe ticari alet pazarı yüzde 42, ağır ticari alet pazarı ise yüzde 33 daralmayla seneyi tamamladı. Ağır ticari alet grubunda göreceli olarak kısıtlı düzeyde kalan bu azalış baz etkisi kaynaklı olup pazar daralması son 3 senede yüzde 60 olarak gerçekleşti.

Toplam otomotiv ihracatı ise 2018 senesinde bundan önceki seneye göre sayı bazında yüzde 1 azaldı ve 1 milyon 318 bin 869 sayı olarak gerçekleşti. araba ihracatı ise yüzde 5 oranında azalarak, 875 bin 147 sayı oldu. Bu dönemde ihracat, paritedeki değişim sebebiyle dolar bazında yüzde 11 artarken, euro bazında ise yüzde 6 arttı. Buna göre, toplam otomotiv ihracatı 32.2 milyar dolar olarak gerçekleşirken, araba ihracatı 12.4 milyar dolar ile 2018 senesini kapattı. Euro bazında araba ihracatı ise aynı düzeyde kalmış olarak 10.5 milyar euro olarak gerçekleşti.

- Reklam -

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

İdlib, Dolar ve Ekonomi

Son günlerdeki gelişmeler baş döndürücü şekilde devam ediyor.

Sıkı para politikasının sonu mu?

İktidar tarafından açıklanan son kararlar bende iktidarın sıkı para politikaları uygulamasından vazgeçtiği ya da vazgeçmek zorunda kaldığı izlenimini doğuruyor.

Aselsan’dan tarihi sipariş rekoru

ASELSAN'ın bakiye sipariş tutarı 10,2 milyar doları aşarak tarihi zirve seviyesine ulaştı.

Kıkırdak hasarı olan hastalara nakil umudu

Karaciğer ve böbrek nakillerinde olduğu gibi organlarını bağışlayan donörün kıkırdağı, ihtiyacı olan hastalara nakledilebiliyor.

Anne adayları hazır gıdalardan uzak durmalı

Memorial Kayseri Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nden Doç. Dr. Semih Zeki Uludağ, tüp bebek sürecindeki anne adaylarına beslenme konusunda uyarılarda bulundu.

Başkent’te rögar kapakları yenileniyor

ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkent’in bulvar, cadde ve sokaklarında bulunan kanalizasyon baca kapaklarını (rögar) yeni tasarım rögar kapaklarıyla değiştirmeye başladı.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz