Otellerde en sert düşüş Türkiye’de

82

TURİSTİK Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB), Türkiye’nin Haziran 2015 otel doluluklarında yüzde 7.6 düşüş olduğunu bildirdi. Türkiye, otel doluluklarında Avrupa’da en sert düşüş görülen ülke oldu.

Mehmet ÇINAR/ ANTALYA, – TUROB’un açıkladığı, dünyanın önde gelen veri ve analiz şirketlerinden STR Global’in Haziran 2015 verilerine göre, Türkiye’nin Haziran 2015 otel doluluklarında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.6 düşüş görüldü. Türkiye genelinde otel dolulukları ortalama yüzde 63.4 olarak gerçekleşti. TUROB raporunda, Avrupa ülkeleri arasında, Türkiye’nin en büyük düşüş yaşayan ülke olduğu belirtildi. Raporda, haziran ayında tüm Avrupa genelinde yüzde 62.1 ile Rusya ve yüzde 63.4 ile Türkiye’nin en düşük doluluk oranına sahip iki ülke olarak öne çıktı. Ocak- Haziran 2015 dönemini kapsayan yılın ilk yarısında ise Türkiye’nin otellerdeki doluluk oranı geçen yıla göre yüzde 2.3 artış ile yüzde 62.5’i gösteriyor.
SEKTÖR DESTEKLENMELİ
TUROB Başkanı Timur Bayındır, her zaman negatif konuştuğu yönünde eleştiriler alınsa da var olan durumu ve kaygıları paylaşmaya devam ettiklerini ve üzülerek haklı çıktıklarını dile getirdi. Timur Bayındır, şöyle dedi:
“Görüldüğü üzere, 2013 yılında başlayan düşüş geçen yıl sektörün çabalarıyla bir nebze toparlansa da bu yıl gerek global durum, gerekse ülkemizde devam eden kaygı ortamı, Ramazan etkisi ve genel seçimler sebebiyle yeniden karşımıza çıktı. Siyasi ve sosyal olayları yönlendirme etkimiz tabii ki bulunmuyor. Ancak bizim beklentimiz, ülkemize bu derece önemli ekonomik katkı ve imaj değeri sağlayan turizm sektörünün, devletimizce de desteklenmesi, gerekli önlemler alınarak, stratejik revizyonlar yapılması yönünde.”
İSTANBUL’DA BÜYÜK DÜŞÜŞ
TUROB’un raporuna göre, İstanbul’da Haziran 2015 otel dolulukları bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 7.9 düşerek, yüzde 66.6 oldu. 2014’ün aynı ayında bu oran yüzde 72.3 olmuştu. Bu düşüş tüm Avrupa’da ana destinasyonlar arasında en büyük düşüş olarak kaydedildi. Haziran 2015’te Avrupa’da en düşük doluluk oranına sahip iki şehir yüzde 64.4 ile Moskova ve yüzde 66.6 ile İstanbul oldu.
Aynı düşüş trendi fiyatlarda da gözlendi. ADR (Average Daily Rate) olarak anlandırılan ortalama günlük satılan oda bedeli 134.5 Euro olarak, 2014’e göre yüzde 9.8’lik düşüş gösterdi. Haziran 2014’te bu rakam 149.1 Euro olmuştu. RevPAR denilen toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirde de geçen yıla oranla yüzde 16.9’luk düşüş yaşandı ve 89.6 Euro olarak ölçüldü. Haziran 2014’te bu rakam 107.7 Euro olmuştu. (DHA)