Osmanlı Modası var, ya Cumhuriyet…!

285

Türkiye’de 13 yıllık AK Parti iktidarı ile birlikte Osmanlı hayranlığı ve modası bir anda patladı. 1923’te bir dönemin kapandığı, yeni bir dönemin başladığı Türk tarihinde, Türkiye aslında ikiye mi? bölündü de haberimiz mi yoktu.
İşte Türkiye, bu tarihi ile yüzleşmedikçe, bu bölünme yüzeysel olarak devam edecek. Bazı siyasi partiler de bugün olduğu gibi bu bölünmeyi kullanarak bir rant elde edecek, gücüne güç katacak.
Örneğin, bugün yaşananlara baktığınız zaman, AK Parti’yi Osmanlı İmparatorluğu’nun mirasçısı olarak görüyor bazı kesimler.
Onunla birlikte toplumda bu ruh ateşlendi. Otel isimleri Osmanlı oldu. Futbol takımları Osmanlı oldu. Her televizyon kanalı, Osmanlı dönemini anlatan televizyon dizileri ile adeta yarışa girdi. Yani öyle bir pompalama yapılıyor ki, herkes ”Tüh be, şu Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları nereden çıktı da, bu koca imparatorluk yok edildi?” der hale getirildi.
Osmanlı İmparatorluğu’nun güçlü olduğu dönemin dışında, bir de Osmanlı’nın çöküşü ve o arada yaşananlar ve Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının hangi zorunluluktan ortaya çıktığı konusunda bir dizi yapan niye olmaz.
Cumhuriyet ve Atatürkçü kesilen medyalar bile Osmanlı’yı pompalayan Ak Partiyi güçlendiren modaya kendini uydurdu.
HERŞEY OSMANLI İÇİN OLDU
Cumhuriyet’in 92’nci yılında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Mustafa Kemal Atatürk’e olan sevgimizin tabii ki tartışılamaz, ancak 13 yıllık AK Parti döneminde her şey Osmanlı endeksli gelişiyor.
Peki, Cumhuriyet ve Atatürk sevgisi niye enjekte edilmiyor. Bu senaryo yazarları niye bu kadar Cumhuriyet’in doğuşu ve bu yolda hayatlarını tehlikeye atan kahramanların hayat hikayelerini anlatan TV dizileri yaratma da duyarsızlaştırıldı.
Bir de genç nesillerin, Cumhuriyet tarihini ve Atatürk bilincini öğrenmeleri açısından Türk toplumuna böyle popüler yollardan bir şey verildi mi geçen 13 yıllık AK Parti döneminde?
Osmanlı hayranlığını sürekli enjekte eden bu politikaların arkasında sizce siyasi bir etki yok mudur? Olmaz olur mu? Demek ki öyle bir baskı var ki, oraya yaranabilmek için herkesin sıraya girdiğini görüyoruz. Gelecek 4 yıl içerisinde de bu moda daha kuvvetli bir şekilde devam edecek.
EN İYİ YOL TV DİZİLERİ
Genel olarak ekonomik nedenlerden dolayı televizyon başında mutlu olan bir toplum haline getirilen Türk halkı için en güzel beyin yıkama yeri nerede olur?
Tabi ki televizyon başında.
Pembe diziler gibi milyarlar harcanarak görkemli Osmanlı’nın dünyayı titrettiği dönemi anlatan tarih kesitleriyle bu bilinçli siyasi strateji yaşama sokuluyor. Böylece AK Parti ortaya çıkmadan Osmanlı’nın devamı olarak kendi ideolojisini topluma bir şekilde empoze ediyor, gücüne güç katıyor.
Osmanlı hayranları ve gelecek nesilde böylece etki alanına alarak geleceğini garantiye alıyor. Bu dizileri bakan insanlar sonra bir bakıyorsunuz, bir Osmanlı hayranı kesilmiş, yaşam tarzı, giyim tarzını değiştirmeye başlıyor.
O da günün modasına uyarak, anlayacağınız Osmanlılaşıyor. Cumhuriyet ile birlikte kara peçeyi atan Türkiye, işte bu oyun ile tekrar, kara peçeye özenen bir toplum haline getirilmek mi isteniyor?
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetine karşı soğutmayı ele alan bu empoze karşısında tabii ki, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve Cumhuriyet’in 10’ncü yılında yaptığı konuşmada göğsüne taktığı CHP simgesi olan 6 Ok’a yani CHP’ye kimse oy vermez.
Bir de AK Parti’nin oyları patladığı zaman da bu güç nereden geliyor diye hayıflanıyoruz. Siyasi ideolojisi ne olduğu belli olan bu siyasi ideoloji Cumhuriyet’ten bir şekilde rövanşı almak mı istiyor?
Bu iktidar döneminde “bu uğurda, kefen giydik, gerekirse şehit oluruz” sözlerini sık, sık duymadık mı?
Bir de bir 2023 takıntısı başladı. Ak Parti, Cumhuriyet’in 100’ncü yılı olan 2023 endeksli bir çalışma içerisinde. Halifeliği ve Osmanlı İmparatorluğuna son veren Mustafa Kemal Atatürk ve en büyük eserim dediği Cumhuriyet’in 100 yaşında Türkiye’yi nasıl bir sürpriz bekliyor?
Hep birlikte göreceğiz. İnşallah biz yanılırız…