Osmaniye Eski Belediye Başkanı Dr. Ahmet Alkan’ın 1946 Demokrasi Mücadelesi

2
146

Dr. Ahmet Alkan aslen Sivaslı olup 1929 yılında Osmaniye Belediye Başkanı seçildiği zaman 61 yaşında idi. Osmaniye’yi ve Osmaniye halkını çok sevmiş ve 1929 yılından 1942 yılına Tek Parti Dönemi’nin değişmez belediye başkanı olmuştur.


1942 seçimlerinde Osmaniye CHP teşkilatı Osmaniye ileri gelenlerinden Abdurrezzak Güvenç’i tercih etmiş ve Güvenç belediye başkanı olmuştu. 3 dönem belediye başkanlığı görevinde bulunmuş olan Dr. Ahmet Alkan ise, Osmaniyeli olmamasına rağmen Osmaniye’de geniş bir çevre edinmişti. Onların da desteği ile Osmaniye’de kalan Dr. Alkan Osmaniye’ye hizmet tutkusundan hiç vaz geçmemişti.

AHMET ALKAN 1929-1942


1945 yılında çok partili demokrasiye geçildiğinde Dr. Alkan yeni kurulan “ana muhalefet partisi” Demokrat Parti’yi tercih etmek yerine “yavru muhalefet partisi” konumundaki Milli Kalkınma Partisi (MKP)’ni tercih etti. MKP’nin Osmaniye ilçe teşkilatını kurdu. Alkan’ın bu tercihinde MKP’nin kurucusu Nuri Demirağ’ın da Sivaslı olması etkili olmuş olabilir.
1946 yılında yapılan seçimlerde eski partisi CHP’nin karşısına MKP adayı olarak çıktı. Normal olarak hiçbir şansı yoktu. Çünkü o zamanki seçimler “Açık oy, gizli tasnif” usulü ile yapılıyordu. Halk, oyunu sandık kurulunun gözünün önünde açık bir şekilde kime oy verdiği görünecek şekilde kullanıyordu. Seçim bitip oyların sayımına geçildiğinde sandık kurulu gizli bir şekilde oyları sayıyor ve resmî sonucu ilan ediyordu. Mevcut 7 mahalle muhtarının 7’si de CHP’yi desteklemekte idi.


Ancak Osmaniye halkı büyük bir kadirşinaslık göstererek sandığa sahip çıkmış ve gizli sayımda kıyım yaşanmamıştı. O dönemde CHP rakibi bir adayın kullanılan oyların % 70’ini alarak belediye başkanı seçilmesi gerçek bir demokrasi zaferi olarak tarihe geçmeye layık bir olaydır.

NURİ DEMİRAĞ


Komşu ilçe olan Kadirli’de merhum Safa Veyisoğlu’nun 1946 seçimlerinde gizli sayımda kaymakamın emrini yerine getirmediği ve sayım sonuçlarını değiştirmediği için “seçime hile karıştırmak” suçlamasıyla 3 ay hapis yattığını biliyoruz. Safa Veyisoğlu bu hapislik hikâyesinin detayını DTCF’de bizi ziyareti sırasında bizzat anlatmıştı. Bu bakımdan Dr. Ahmet Alkan’ın 1946 seçimlerinde küçücük bir partinin adayı olarak seçime katılması ve % 70 oy alarak belediye başkanı seçilmesi gerçek bir demokrasi hareketidir.

ALİ ERAT


Osmaniye’nin kanaat önderlerinden Ali Erat yazdığı kitabında Dr. Ahmet Alkan’ın bu demokrasi zaferine geniş yer vermiş ve kitabının adında da Dr. Ahmet Alkan’ı ölümsüzleştirmek inceliğini göstermiştir: Türkiye’nin Demokrasi Hareketinin Öncüsü Osmaniye Kahramanı Dr. Ahmet Alkan. 2020 yılı Ağustos ayında Osmaniye’de Hasret Matbaası’nda basılan bu eseri mürekkebi kurumadan bize ulaştıran Ali Erat ağabeyimize teşekkür eder, sağlıklı ömürler dilerim.
Sağlık ve esenlikle kalınız.

2 YORUMLAR

  1. Osmaniye’nin kanaat önderlerinden Ali Erat yazdığı kitabında Dr. Ahmet Alkan’ın bu demokrasi zaferine geniş yer vermiş ve kitabının adında da Dr. Ahmet Alkan’ı ölümsüzleştirmek inceliğini göstermiştir: Türkiye’nin Demokrasi Hareketinin Öncüsü Osmaniye Kahramanı Dr. Ahmet Alkan. 2020 yılı Ağustos ayında Osmaniye’de Hasret Matbaası’nda basılan bu eseri mürekkebi kurumadan bize ulaştıran Ali Erat ağabeyimize teşekkür eder, sağlıklı ömürler dilerim.
    Sağlık ve esenlikle kalınız.

  2. Komşu ilçe olan Kadirli’de merhum Safa Veyisoğlu’nun 1946 seçimlerinde gizli sayımda kaymakamın emrini yerine getirmediği ve sayım sonuçlarını değiştirmediği için “seçime hile karıştırmak” suçlamasıyla 3 ay hapis yattığını biliyoruz. Safa Veyisoğlu bu hapislik hikâyesinin detayını DTCF’de bizi ziyareti sırasında bizzat anlatmıştı. Bu bakımdan Dr. Ahmet Alkan’ın 1946 seçimlerinde küçücük bir partinin adayı olarak seçime katılması ve % 70 oy alarak belediye başkanı seçilmesi gerçek bir demokrasi hareketidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz