Ormanı korumak için konulan uyarı levhaları hedef tahtası

0
9
- Reklam -

Ünsal YÜCEL/KEŞAN (Edirne), (DHA)- EDİRNE’nin Keşan ilçesinde Orman İşletme
Müdürlüğü tarafından ormanlık alanlara konulan uyarı levhaları, magandaların hedef tahtası oldu. Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, levhalara zarar verenlere Mevlana’nın “Testide ne varsa, dışarı o sızar” sözüyle atıfta bulunarak, doğru bilinçlenmenin önemini vurguladı.
Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, Keşan’da, yaz mevsiminin gelişiyle birlikte özellikle orman yangınlarının önlenmesi amacıyla ormanlık alanlara uyarı levhaları yerleştirdi. Ancak tabelalar magandaların hedef tahtası oldu. Kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin silahla ateş ettiği levhalar, kullanılmaz hale geldi.
‘O İNSANLARIN BİLİNÇSİZLİKLERİNİ GÖSTERİYOR’
Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, özellikle yol üzerindeki tabelalara silahla zarar verildiğini belirterek, “Mevlana’nın bir sözü vardır; ‘Testide ne varsa, dışarı o sızar’ diye.
Testideki şeyi ‘bilinç’ olarak algılarsak, bu da davranışsal olarak dışarıya yansır. Bu da o
insanların bilinçsizliklerini gösteriyor. Bu bilincin temeli de eğitimdir. Daha küçük yaşta
bunun eğitimlerinin verilmesi gerekiyor. İnsan sadece fizyolojik değil, toplumsal bir varlıktır.
Doğru eğitildiğinde de toplumsal değer yargılarına saygı duymayı öğrenir. Bu tabelaları
kullanmak herkesin hakkı. Bu kaba saba davranışların halk dilindeki karşılığı da
magandalıktır. Bu gibi şeyler toplum olarak tümümüzü ilgilendiren bir şey. Bir yönüyle de hepimizi üzen bir durumdur. Çünkü dışarıdan biri gelip bu tabelaları gördüğünde hepimizi yargılar. Mevlana’nın sözünden hareketle testiyi doğru bilgilerle doldurup, o bilinci doğru yükleyerek davranışsal olarak bunun dışa yansımasını sağlamalıyız” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

- Reklam -

- Reklam -