Orman Yangınlarıyla ilgili iddialar Meclis gündeminde

0
86
- Reklam -

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçtiğimiz yaz ülkemizin dört bir yanında art arda çıkan orman yangınlarını, Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine getirdi. 

Yangınların çıkış nedenlerine ilişkin iddiaların mercek altına alınmasını sağlayan Gürer, yangınlardan kısa bir süre önce orman alanlarına turistik tesis yapımının Turizm Bakanlığına verildiği, Bakanlığa 20 yıldı uçak alımının yapılmaması ve yanan orman alanlarına otel yapıldığı yönündeki iddialara açıklık getirilmesini istedi. 

- Reklam -

CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesinde yer alan iddialara, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yanıt verdi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer soru önergesinde geçtiğimiz yaz döneminde yaşanan orman yangınlarıyla ilgili eleştiri ve iddiaları güdeme taşıdı.

Gürer, şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

“Orman yangınlarında yeterli söndürme aracı (uçak) olmadığı acı bir sonuçla öğrenildi. Orman ve Tarım Bakanı tarafından “Envanterimizde bir uçak dahi yok.” açıklaması yapıldı. “ Cumhurbaşkanı talimat verdi ihale açacağız” açıklamasıyla eksikliğinizi itiraf ettiniz.

Yangınlardan bir kaç hafta önce orman alanlarına otel ve turistik tesis yapma yetkisinin Turizm Bakanlığına verilmesi bu yangınlarda bir etken olabilir mi? Bu konuda başlatılan bir inceleme ve araştırma var mıdır?

Bakanlığınızın 20 yıldır doğal afetlerde kullanabileceği uçak alimini yapmamasının nedeni nedir? Güvercinlik koyunda yapılan devasa otelin eskiden yanan bir ormanlık alan olduğu bilinmektedir. Aynı bölgede çıkan yangınlar sonucunda, bu otelin yan ve arka tarafında yanan alanların yeni bir genişleme alanı olarak mı yoksa yanan alanların ağaçlandırma çalışması yapılarak orman alanı olarak kalması mı düşünülmektedir?”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, turizm merkezlerinin tanımının yapıldığı 7334 sayılı Kanunda ormanlık alanların turizm yatırımına açılacağının ifade edilmediğini belirterek. “Ormanlık alanlardaki tahsis talepleri 2634 sayılı Kanun’un 8’inci Maddesi gereğince değerlendirme yetkisi halen Bakanlığımıza ait olup, bütün yetkinin Kültür ve Turizm Bakanlığına geçtiği gerçeği yansıtmamaktadır” açıklamasında bulundu. 

AMFİLİK UÇAKLARIN SERİ ÜRETİMİ YOK

Amfıbik uçak alımı ile ilgili çalışmaların Savunma Sanayi Başkanlığı ile birlikte yürütüldüğünü belirten Bakan Pakdemirli, fakat bu uçaklar seri üretimde olan ve hemen teslim edilebilen araçlar olmadığına dikkat çekti. 

YANAN ALANLAR YENİDEN AĞAÇLANDIRILIYOR 

Güvercinlik Koyundaki alanla ilgili soruya da yanıt veren Bakan Pakdemirli, “Önergede bahsi geçen alan 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanun’u kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edilmiş, saha ilgili Bakanlık tarafından yatırımcıya tahsis edildikten sonra o bölgede orman yangını çıkmıştır. Anayasamızın 169’uncu Maddesinde;” Devlet, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli Kanunları koyar ve tedbirleri alır. Yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir, bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz. Bütün ormanların gözetimi Devlete aittir.” hükmü bulunmakta olup, yanan alanların tekrar ağaçlandırılarak orman oluşturulacağı hüküm altına alınmıştır” ifadelerini kullandı. 

YANAN ALANLAR İMARA AÇILAMAZ

Bakan Pakdemirli, yanan ormanlık alanların Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edilerek imara açılmasının gerek Anayasamızda yer alan hükümler gerekse 6831 sayılı Orman Kanun’un ilgili Maddeleri gereğince mümkün olmadığına da dikkat çekti. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer  geçtiğimiz yıl yaşanan orman yangınlarından ders çıkarılması gerektiğini belirterek ormanlar kolay oluşmuyor ama bir nedenle kolay yok oluyor. Yangınlar yanında farklı nedenlerle orman talanı giderek artıyor. Yangın için önlem artırılır ama ormanı farklı biçimde kullanım alanına çevirmekte ormanlar için ciddi risktir. Orman yaşam kaynağıdır. Sorunlar olmadan, doğmadan önlemler alınmalıdır. Geçen yıl yaşanan olumsuzluklardan ders çıkarılarak sorunlara çözüm üretilmelidir” diye konuştu.

- Reklam -