Orlando saldırısı sonrası ABD yasta

399

Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida Eyaletinde bulunan Orlando kentinde, yoğunlukla eşcinsel vatandaşların bulunduğu bir gece kulübünde bir saldırganın silahla ateş açması sonucu 50 kişi hayatını kaybederken bir çok sayıda insanda yaralandı.

Orlando saldırısı ABD’yi yas’a boğdu.

Önceki gece meydana gelen olayı IŞİD’in üstelendiği Orlando saldırısı’nı 29 yaşında Afgan asıllı Amerikan vatandaşı olan Ömer Sadık Metin tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıktı. CSB televizyonunun ulaştığı bilgiye göre; Orlando polisi saldırganın öldürüldüğünü açıkladı.

Orlando Saldırısı2Amerika tarihinin en kanlı saldırısı olarak anılan olayı; Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barrack Obama olayı terör eylemi olarak nitelendirirken Lgbti karşı yapılan bu saldırıyı “Kesin olan şey saldırganın içindeki nefrettir” sözleriyle açıkladı. Saldırının gerçekleştiği eşcinsel kulübü içinse “Sadece bir gece kulübü değildi. Bir topluluğun dayanışma simgesiydi. İnsanların bir araya gelip dans ettiği, eğlendiği bir yer hedef alındı” dedi.

Saldırı sonrasında çok sayıda Orlandolu kan bankalarına giderek bağışta bulundu. Bu kanlı saldırının ardından Orlando halkı üzgünlüğünü dile getirdi ve duyarlı bir şekilde davranmaya devam etti. Amerika da halk üzgünlüğünü dile getirirken Türkiye’de çok sayıda insan sosyal ağlar üzerinden bu olayı acımasız bir şekilde kutlayarak saldırıyı yapan IŞİD üyesine hak verdi.