Ordu ’nun dereleri HES tehdidinde

0
671

Ordu’da dereler üzerine kurulan 247 MW kurulu güce sahip, yıllık enerji üretim kapasitesi 792 milyon kilowatt saat (kwh) 9 adet HES’te enerji üretimi yapılırken, inşaat aşamasında toplam 174 MW kurulu güce sahip, yıllık enerji üretimi 533 milyon kwh olan 4 adet HES bulunuyor.

ORDU’da özel sektör tarafından dereler üzerine kurulan 9’u faaliyette 13 Hidroelektrik Santrali’nden (HES) sonra 17 HES’in daha yapılması planlanıyor. Fatsa Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Resul Şahin, kurulan ve bundan sonra kurulması planlanan 17 HES’le derelerin tehdit altında olduğunu ileri sürerek, “Bu HES’ler doğayı olumsuz etkileyecek. Dereler yok olacak, tarım alanları ve flora bundan olumsuz etkilenecek” dedi.
Üretimde olan Darıca 1 HES, Ordu ve Boztepe HES (Mesudiye Melet ırmağı), Murat, General HES (Mesudiye Baldıran deresi), Piro HES (Fatsa Elekçi deresi), Ağkolu HES (Ulubey Sapderesi) Irmak HES (Çatalpınar Bolaman ırmağı), Umut 1, 2, 3 HES’in (Akkuş Karakuş deresi) yıllık enerji üretim kapasitesi ise 792 milyon kilowatt saat olarak bildirildi. Halen inşaatı süren ve bu yıl sonuna kadar bitirilerek üretime geçmesi planlanan Kuzey 1 ve 2 HES (Kabataş Keşlek-Bolaman ırmağı), Kozbükü HES (Ulubey Melet ırmağı), Darıca 2 HES (Kabadüz Turnasuyu) ve Atilla HES’le (Fatsa Bolaman ırmağı) birlikte 13’e çıkacak olan üretimdeki HES sayısıyla yıllık enerji üretimininde bin 325 GWh’ye çıkarılması hedefleniyor.
Planlama aşamasında olan, dereler üzerine kurulacak yılda 1 milyar 79 milyon kwh enerji kapasiteli 17 HES projesinin de tamamlanmasıyla, diğer 13 HES’le birlikte yıllık enerji üretim miktarının ise 2 milyar 405 kwh olacağı kaydedildi. Fatsa Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Resul Şahin, mevcut HES projelerine 17 HES projesinin ilave edilmesiyle derelerin büyük tehditle karşı karşıya kalacağını söyledi. Özel sektör tarafından yapılacak HES’lerin olumsuzluklarına dikkat çeken Şahin, “Bu HES’ler doğayı olumsuz etkileyecek. Dereler yok olacak, tarım alanları ve flora bundan olumsuz etkilenecek. Yeraltı suları derelerden besleniyor, bunlar tünellerle alınınca derelerde kalp görevi gören kalbi yok etmiş olacaksınız. Derelerde, tepelerde su olmayacak. Derelerde yumurtlama yapan balıkların nesli tükenecek, birçok olumsuzluklar olacak. HES’lerin yapılması yaşam alanlarını da yok edecek. Şu anda halen 9 HES çalışır aktif durumda. 17 HES daha yapılması planlanıyor, çalışması sürüyor” dedi.(DHA

- Reklam -
- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz