Ana Sayfa Yazarlar Önerimiz kabul gördü sıra diğerlerinde

Önerimiz kabul gördü sıra diğerlerinde

-

Hafta başında açılan çadır satış merkezlerinde “”sadece sebze meyve değil zincir marketlerde yer alan diğer ürünleri de satın” diye öneride bulunmuştum. Bu önerim en üst düzeyde kabul görmüş.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasına göre yakında çadır marketlerde deterjan, gibi ürünler de satılmaya başlanacakmış. Şimdi diğer önerilerimin hayata geçmesini sabırsızlıkla bekliyorum. 11 Şubat 2019 günlü yazımızdan hatırlatalım:

”Madem belediyeler bir gecede “kurumsal çadır manavcılığına” geçtiler, bu işi daha fazla genişletebilirler. Her ay bakılır, hangi ürünün fiyatı artıyor, getir meydanlarda sat. Vatandaş bir kilo salatalığın yanında, kahvaltılık ürünler, bir iki gömlek, palto, ayakkabı, hatta şişmiş kalmış, modası teknolojisi geçmiş beyaz eşya da alabilir. Alın size ekonomiyi canlandırma, işsizliği azaltma önerileri. Mücadeleyi çok boyutlu sürdürmek lazım.

Bir diğer etkin ve hemen uygulamaya girebilecek önerimiz, böyle meydanlarda manavcılık zor, trafik, park yeri, taşınması sıkıntı yaratacak, bir de bunun yağmuru çamuru var, en iyisi bu çadırlar AVM önlerine taşısın. Vatandaş çadıra geleceğine belediye onların ayağına gitsin.

Ben AVM yöneticisi olsam, hemen gider belediyeye “gel çadırı bizim oraya kur, istersen boş dükkanda veririz” teklifi yapardım, hem de kira almadan.

Nedeni basit: vatandaş günün büyük bölümünü oralarda geçiriyor. Bunlara ek olarak “ucuz sebze meyve alacağım” diye gelenleri de eklersek AVM’lerde insandan geçilmez. Diğer iş yerleri de bundan nasiplenir, her yer bayram yerine döner. Sadece zincir marketler yas tutar. Amaç da bu değil mi zaten?”

Evet, amaç “vatana ve millete ihanet, tefecilik, riyakarlık, fırsatçılık gözünü hırs bürümüş bir avuç spekülatör” ve en son “gıda teröristleri” olarak tanımlanan zincir marketleri ve diğer cümle aracıları dize getirmekse ve onlara yas tutturmaksa bu önerilerimin de dikkate alınacağı tahmin ediyorum.

SONU FİYATLARIN DONDURULMASI

Ancak çadır market uygulamasında ortaya çıkan bazı sonuçlar düşündürücü:

Kuyruk görüntüleri herkesi rahatsız etmeye,memlekette gıdada yokluk çekiliyormuş gibi algı oluşmaya başladı. Yakında “Türkiye açıklık çekmiyor” manşetleriyle dünyanın diline düşebiliriz. O zaman geçici önlem derseniz vatandaşın aklı karışır ve “o zaman niye bu kadar gürültü koparıldı” diye kaşınır durur.

TV röportajlarına bakınca demek yok ki sanki aylardır domates, patates, biber yenilmemiş mesajı çıkıyor. Vatandaşın birisi üç kilo patates almış, “midemiz bayram edecek ne zamandır kızartmasını yememiştim” sözlerine ne diyeceğiz? Neden yiyememiş sorusu da işin diğer yönü.

Çadır marketlere ürün tedarikinde sıkıntılar yaşanıyor. Ürünlerin kısa sürede bitmesi sonucu vatandaşın ilgisi azalabilir. Gidenler de saatlerce bekleyip yine eli boş dönerse tatsız olaylar görebiliriz. Bir de üç gün sonra torpilli yerlere ürün gönderiliyor diye söylentileri de çıkarsa, alın başınıza belayı.

Diğer şehirlerde henüz çadır markete geçilmediği görülüyor, Oradaki vatandaş yüksek fiyata mahkum edildi. Üstelik Ankara ve İstanbul gibi şehirlerde “çadır market noktaları yetersiz kaldı, yarın vatandaş ayrıcalık var, zengin semtlere niye kurulmuyor?” diye tepki koyabilir.

Yönetimin, aracı, komisyoncu, toptancı, hal ve pazarcı esnafı ile arasının bozulması ve doğrudan bunları hedef yapması ileride sıkıntı yaratabilir. Hepsinin yakasına yukarıda saydığımız suçlamalar yapıştı kaldı. Bu her yerde sonu gelmeyen tartışmalara neden olacaktır.

Her şeyin ötesinde en önemlisi ülke genelinde yönetimin her türlü ürün ve hizmetin fiyatını ile satış miktarlarını belirleme noktasına gidiliyor. Bunun adı fiyatların dondurulmasıdır tıpkı ekmekte olduğu gibi.

Sonuçta, sadece zincir marketlerin zincirlerini kırdık, enflasyonu dizginledik demekle bu işler bitmiyor. Yukarıdan emirle, talimatla bazı işlerin yürümeyeceği biliniyor. Her şeyin gidişatını ve sonunu da hesaplamak lazım.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İsmet Hazardağlı
İsmet Hazardağlıhttps://sonsoz.com.tr
1984 yılında çalışmaya başladığı gazetecilik mesleğinde, çeşitli haber ajansları, dergiler, gazeteler ve televizyon kanallarında muhabir ve üst düzey yönetici olarak görev yaptı. Sonsöz'de ekonomi yazıları ile sizlerle!

Bu Haberler Kaçmaz!

Qualcomm kararını verdi, itiraz edecek!

Dünyanın önde gelen işlemci üreticilerinden Qualcomm, Federal Ticaret Komisyonu davası kararına itiraz edecek.