“OLMAYA DEVLET CİHANDA, BİR NEFES SIHHAT GİBİ” Kanuni

1
59

Yaşamak ne kadar güzeldir, her şeye rağmen. Olumlu şeylerden olduğu kadar olumsuz şeylerden de insanın alacağı dersler vardır elbette. 
Hüzünler olmasaydı mutluluğun, hastalıklar olmasaydı sağlığın, ayrılıklar olmasa birlikteliğin değerini anlamazdık. 

     Kanuni Sultan Süleyman’ın şu herkesin bildiği sözü ne kadar da yerinde. “Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi” Sağlığın ve yaşamın değerini vurgulayan ve değerini hasta yatağında anlayan padişahın bu sözü değişik anlamlarda yorumlansa da benim anladığım, yaşamının son yıllarını hasta geçirdiği ve o nedenle öldüğü, hasta olduğu dönemde daha çok içe dönük yaşadığı, sosyal yanının öne çıktığı bu sözü o dönemde söylediği, üst üste konulduğunda, benim düşüncemi doğruluyor. 

     Bu sözün bugüne kadar gelmesinin nedeni, bir taraftan Padişahın söylemesi, ikincisi, insanlarda en önemli konunun sağlık olması nedenidir bence. 
İnsanoğlu yaşamında hep parayı ve sağlığı eşleştirilmiştir, para mı sağlık mı diye ama asıl olanın sağlık olduğu öne çıkmış. “Cana geleceğine mala gelsin” bunu çok net anlatan bir sözdür. 

     Günümüzde, Kapitalizm insanlara daha çok kazanma hırsına enjekte etse de paranın yenmediği, kaybolan sağlığın parayla satın alınamadığı, Kanuni’nin sözünden de anlaşılmaktadır. 
Hayatımızın bir dönemini, sağlığımızı, para kazanmak telaşıyla heba ederken, ileriki zamanlarda, sağlığımızı kazanmak için kazandığımızı harcamak zorunda kalıyoruz.  

     Not : Yenik CHE, Mahmut Memduh Uyan’ın bugün rahatsızlık haberini aldım. Acil şifalar diliyor, en kısa zamanda aramızda olmasını bekliyoruz. Herkese sağlıklı günler diliyoruz.

     Her ne kadar sağlık desek de parasız hayat olmuyor. Bugünkü konuğum Şair, Finans Müdürü, Zeliş Kuşçu. Kısaca biyografisine baktıktan sonra “Can Kırıkları” isimli harika şiiri okuyalım. 

Şair Zeliş KUŞÇU

      Bir ilkbahar akşamı 10 Nisan günü, Ankara’da dünyaya merhaba diyen Selanik kökenli şair, yazarımız Zeliş KUŞÇU; Hacettepe Üniversitesi mezunu, özel sektörde finansman müdürü ve bir genç kız annesi. 

     Lise yıllarından bu yana yazmaya sevdalı, çeşitli korolarda korist ve sunucu, seslendirmen, amatör oyuncu, cesur yüreğiyle hayatın tüm zorluklarına rağmen dik duruşuyla çağdaş, modern bir cumhuriyet kadını.
 
“Sürgüsü İnat Kapılar” yazarın ilk kitap yolculuğu, ilk adımı… 
Instagram /@zelis.kuscu   Instagram /@surgusu.inat.kapilar

*Şair ve yazar Zeliş Kuşçu’nun, Kasım 2012 yılında basımı gerçekleştirilen öykü deneme içerikli İMZA=KIZIN isimli kitapta ‘’ÇINAR AĞACIM CANIM Baba’m’’ adlı öyküsü yayınlandı.
*Nisan 2014 yılında basımı gerçekleştirilen öykü deneme içerikli İMZA=BEN isimli kitapta ‘’YÜREĞİMDEKİ AŞK Kadın’ına’’ isimli öyküsü yayımlandı.
*Aylık, MUTENA Dergisi’nin Ocak 2021 / 4.Sayısında Sürgüsü İnat Kapılar Kitabının Tanıtımı ve ‘’KALBİM KAYIP ÇOCUK’’ adlı Şiiri yayınlandı.
*Aylık, MUTENA Dergisi’nin, ŞUBAT 2021 / 5. Sayısında ‘’ÖLÜM’’ adlı deneme yazısı yayınlandı.

Diksiyon, Etkili sunuş ve Teknikleri, Seslendirme, Drama, Sahne Oyunculuğu, sunuculuk vb. konularda eğitimlerimler aldı. 

Şair, Yazar dostumuz Zeliş Kuşçu’ya yazım ve özel yaşamında başarılar diliyor, sizlerle bir şiirini paylaşıyorum. 

CAN KIRIKLARI

Şimdi dışarı çıksam ve yağmur yağsa,
Görülmese yanağıma düşen damlalar.
Yitik hayat ile Rus ruleti oynayıp vursam
içimdeki Pollyanna’yı.
Akmaz diyen satıcı kızın yalanında
Yüzümü siyahla yıkayan rimelin markasına
küfretsem ağız dolusu,
Gelmişine geçmişine deyip
tüm ayrılık şarkılarının sarhoşluğunda.
Dost var düşman var diye diye raflarda tozlandırdığım
Ne kadar duygu varsa içimde,
Kenar bir mahallenin pazarında tezgâha sersem.
Aliye Rona’ya satıp ruhumu,
Kurtulsam siyah beyaz Türk filmlerindeki
Filiz Akın rolümden.
Hayatıma kara gölgesini düşürenleri, gidenleri;
Salyalılar ordusuna karşı toplayıp
yıkılmış AŞK Cumhuriyetimin sınırlarında,
‘Mutlu musunuz Ulan?’ diye sorup
yürütsem can kırıklarımın üzerinde.
Ya da son bir gayretle,
Sırf çirkin bir suretin şansını satın almak için
Bozdursam bütün başarı madalyalarımı!

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz