ÖĞRETMEN/YAZAR GÜLAY TOL: HER KONUDA OLDUĞU GİBİ OKUMADA, ÇOCUKLARIMIZA DOĞRU ÖRNEK OLMALIYIZ

0
25
- Reklam -

Okuma konusunda dünya standartlarının bir hayli gerisinde olan ve son yirmi yıldır hatta 12 Eylül darbesi ile başlayan demek daha doğru olur. Her geçen gün gerileyerek çok daha kötü hale gelen çocuklarımızın okuma alışkanlıklarının gelişmesine, bir ölçüde de olsun destek sağlayan çocuklara yönelik yazarlarımızı kutluyorum.

Yetişkinlerimizde de durum çok farklı değil. Bunun nedeni ekonomik olduğu kadar alışkanlıklarımızdan ve önceliklerimizden de kaynaklı. Okuma, öncelikle çocuklarımıza küçük yaşta, okul öncesinde kazandırılması gereken bir alışkanlıktır. Ebeveynler genelde çocuklarının okuması için uyarılarda bulunurlar. Elbette uyarmak yönlendirmek önemli ama, asıl yapılması gereken, öncelikle ebeveynlerin okuyarak örnek olmasıdır.


Çocuk yaştaki okuyuculara kitap yazmak çok zor, diye düşünenlerdenim. Hem doğru eğitim vermek hem de beğenisini kazanmak zorundasınız. Fotoğrafların seçiminden, imla kurallarının özenle ve doğru kullanılmasına, dilin doğru kullanımından yarınlara dair doğru yönlendirmeye kadar pek çok konuda dikkatli olmak zorundasınız. Tol’un kitaplarında, bunlara özenle dikkat ettiğini görüyoruz.
Yazar, öğretmen Gülay Tol; İlk, orta ve lise eğitimini Mersin’de tamamladıktan sonra Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ve Okulöncesi Eğitimi Anabilim dalından mezun oldu.
2013 yılında Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi.
Okul Öncesi Eğitimle ilgili, mesleki gelişime katkı sağlayacak eğitimlere katılarak birçok projede yer aldı.
2019 yılında dokuz hikâyeden oluşan Doğa Hikayeleri kitabını çocuklarla buluşturarak yazarlığa adım attı.
Kültür ve Sanat Dergisinde hikayesi yayınlandı.
2021 Yılında Korona Günlerinde Düş Bahçesi ve Yol Ayrımı hikâye kitapları yayınlandı.
Türki Cumhuriyetler’ de dört dile çevrilen yetişkinlere yönelik “Gönül Yolcuları” kitabında bir öykü ile yer aldı.
Doğa Hikayeleri kitabı Azerbaycan diline çevrildi.
Ankara’da öğretmen olarak çalışmaya devam ediyor.
Gülay Tol’un şahsında; çocuklarımızın okuma hayatına katkısından dolayı, öğretmenlerimize ve çocuk kitapları yazarlarımıza teşekkür ediyorum. Sevgili öğretmenimiz, Gülay Tol’a da özel yaşamında, eğitim hayatında ve yazım hayatında başarılarının devamını diliyorum.

- Reklam -
- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz