Öğretmen maaşları yetersiz

0
216

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Okul aile birlikleri yönetici ve üyelerini kabulünde konuştu. Devlet okullarının yetersizliklerine ve öğretmenlerin geçim sıkıntısına değinen Kılıçdaroğlu, “Seçmeli dersler konusunda öğretmenlerin bazen kasıtlı yönlendireler yaptığı dile getirildi. Öğretmenlerin özellikle küçük yaştaki çocuklara siyasal görüşlerini empoze etmemeleri gerektiği konusunda da bir ortak görüş var” dedi.
Devlet okullarındaki yetersizlikler nedeniyle velilerin özel okullara yönelmek zorunda kaldığı belirten Kılıçdaroğlu, “Devlet okullarında pek çok yetersizlik var. Çocuklar özel okullara özendiriliyor, yönlendiriliyor. Okul aile birliği yöneticileri ise, çocuklarımızı devlet okullarında, iyi öğretmenlerle eğitmek ve yetiştirmek istiyoruz diyorlar” dedi.
İstanbul Bağcılar’da 1000 kişiye bir rehber öğretmen düştüğünü bu durumda öğrencilere yeterli eğitimin verilemeyeceğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Öğretmen eksiliğinden çok fazla şikayet var. İstanbul Bağcılar’dan tipik bir örnek verildi. 1000 kişiye bir rehber öğretmen düşüyor. Hangi öğrencinin hangi sorunu ile ilgilenecek. Bu konuda yeterli öğretmenin atanması velilerimizin ortak talebi” diye konuştu.
Mardin’den gelen bir okul aile birliği yöneticisinin okulda sürekli öğretmen değişmesinden şikayet etmesine değinen Kılıçdaroğlu şu ifadelere yer verdi: “Mardin’den gelen okul aile birliği yöneticisi, “O kadar sık öğretmen değişiyor ki neredeyse iki haftada bir öğretmen değişiyor. Dolayısıyla çocuklarımız tam öğretmen ısınacakken öğretmen değişiyor. 6 -7 yaşındaki bir çocuk ile 15-16 yaşındaki bir çocuk ile aynı bahçeyi paylaşıyor” diyerek bunun sakıncalarına değindi. Bunun mutlaka önlenmesi gerektiği ifade edildi.”
Velilerin ortak talebinin öğretmen maaşlarının iyileştirmesi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bütün velilerin ortak talebi öğretmemelere iyi bir maaş verilmesi gerekiyor. Öğretmen açsa, çocuklarımıza yeterli eğitimi veremez. Geçim sıkıntısı yaşıyorlar. Özellikle Güneydoğu’dan gelen okul aile birliği yöneticileri, çok sayıda Suriyelinin kentte yaşadığını kiraların çok arttığını, yeni gelen öğretmenlerin de yüksek kiralar ödemek zorunda olduklarını da dile getirdiler” açıklamasında bulundu.
Kılıçdaroğlu, “TEOG sınavında Kızıltepe’de bir öğrenci, Türkiye birincisine okulda bir tören yapmak istiyorlar. Kaymakamı ikna edip okula getiriyorlar. Ama kaymakamın konuşacağı kürsü yok. Müdürün oturacağı sandalye yok. Böyle bir dramı anlattılar. Bütün bu olumsuzluklara rağmen üstün yetenekli çocuklarımız var. Onlara sahip çıkmamız gerekiyor” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, “Seçmeli dersler konusunda öğretmenlerin bazen kasıtlı yönlendireler yaptığı dile getirildi. bu yönlendirmelerin mutlaka kalkması gerekiyor. Çocuklara müzik, spor gibi eğitimlerin verilmesi ve bu tür taleplerin karşılanması dile getirildi. Bir arkadaşımız eğitim sistemimiz çöküyor ve çökmeye de devam ediyor. Duvarın altından tuğlalar tek tek alınıyor. Çocuklarımız çağdaş ve bilimsel bir eğitim görmüyor. Kılıçdaroğlu, “Öğretmenlerin özellikle küçük yaştaki çocuklara siyasal görüşlerini empoze etmemeleri gerektiği konusunda da bir ortak görüş var. Öğretmen çocuklarımıza bilimi, sevgiyi, kardeşi, birlikte yaşamayı öğretsin. Bu velilerimizin ortak talebi” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz