Öğrencilere müjde

0
445

Başbakan Davutoğlu YÖK’e sorunun çözümü için talimat verdi” şeklinde bazı haberlerin basında yer aldığını belirterek, “Kurulumuzun konuya ilişkin karar verme yetkisi bulunmadığından, sorunun çözümü için herhangi bir talimat alması da söz konusu değildir” açıklamasında bulundu. 
YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, 05 Şubat 2015 tarihinde YÖK Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile birlikte Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir görüşme yatı. Bu görüşmede yükseköğretim kurumlarını program süresinde bitiremeyen öğrencilerin ödeyecekleri katkı payı ve öğrenim ücretlerine ilişkin sorunun çözümü müzakere edilirken görüşme neticesinde Başbakan Davutoğlu, sorunun çözümüne yönelik Başbakanlıktaki yetkili kişilere konuya ilişkin bir çalışma başlatılması talimatını verdi.
YÖK açıklamasında, “Bazı medya organlarında ‘Harçlarla ilgili YÖK’e talimat – Başbakan Davutoğlu YÖK’e sorunun çözümü için talimat verdi’ şeklinde -bir yanlış anlaşılma neticesinde çıktığını düşündüğümüz- haberler yer almaktadır” ifadelerine yer verdi.
Görüşmede konunun çözümüne ilişkin Başkanlık tarafından oluşturulan önerilerin Başbakan Davutoğlu’na sunulduğu bilgisi verilen YÖK açıklamasında şunlar kaydedildi: “Kurulumuzun konuya ilişkin karar verme yetkisi bulunmadığından, sorunun çözümü için herhangi bir talimat alması da söz konusu değildir. Bilindiği üzere öğrenim ücreti ve katkı payları ile ilgili işlemler Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca değil, ilgili mevzuat çerçevesinde kanun ile düzenlenmektedir. Yükseköğretim Kurulu olarak yasa hükmünün dışına çıkarak düzenleme yapabilmemiz ve karar alabilmemiz mümkün değildir. Bununla birlikte Başbakanlıkça bir çalışma başlatıldığı için, yükseköğretim kurumlarını program sürelerinde bitiremeyen öğrencilerden ücret alımının Şubat ayı sonuna kadar ertelenmesine ilişkin Üniversitelerimize bugün bir yazı gönderilmiştir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz