Çocuklar için kutlamalar hep önem taşır! Çocukları kutlama yapmayı çok severler; bayram kutlaması, doğum günü kutlaması…Her türlü kutlama onlar için bir eğlence, bir sevinç kaynağıdır!

Sosyalmedyada ve bazı gazetelerde gördüğümüz üzere istanbul’da bir ilçenin milli eğitim müdüresi talimat veriyor, yılbaşı kutlaması yapılmasın diye…
Halkta da böyle bir inanış oluşturuldu. Son yıllarda artan şekilde, “bu gavur adetini bırakalım bizim dinimizde yılbaşı kutlaması yok” söylemlerini işitir olduk.
Ama maalesef neyin ne olduğunu henüz anlamış değil insanımız. Yılbaşı ile Noel karıştırılıyor!

Noel dediğimiz gün, ülkelere ve mezheplere göre değişiklik gösterse de 24-26 aralık arasında İsa’nın doğumunun kutlanmasıdır! Buna Şükran günü derler ! O gün aile fertleri bir araya gelir birlikte yemek yerler. Yemekte genellikle hindi yedikleri için dünyaya da bu şekilde yayılmış, aslında bunun dini günleri ile de alakası yoktur!

31 Aralık ise, biten bir yılın son günüdür! Yani o yıla veda etme günüdür ve bunun dinle hiçbir alakası yoktur!
Ne hıristiyanlıkla ne Müslümanlıkla ne Budistlikle, hiçbir dinle alakası olmayan bir gündür 31 Aralık günü!
Hepimize eşit uzaklıktadır 31 Aralık-yılın son günü! Ve hatta bana göre yılın ilk gününün de kutlanması gerekir!
“Hoşgeldin yeni yıl” demek daha anlamlıdır! Ama gece 12 yi devirdikten sonra Yeni yılın ilk günün ilk saatleri kutlamış olduğu için şimdiye dek insanlar bununla yetindiler herhalde.

İnsanlar yılın ilk iş gününde de kutlama yapmayıp, nedense biten yılın son gününde eğlenip, o yıla veda etmeyi sürsürüyorlar.
Hiçbir dine hitap etmeyen bu, “yılın son günü eğlencesinin” Noel kutlamasıyla uzaktan yakından bir ilgisi yoktur ve dini açıdan da hiçbir anlam taşımaz!
Bu izah ettim sebeplerden ötürü hattaki tedirginliği ve bu tedirginliği körükleyenleri anlamış değilim! İnsanlar gerekli veya gereksiz alışveriş yapıp birbirlerine hediye alıyorlar! Buna karşı çıkmanın da bir anlamı olduğunu sanmıyorum kişi kendi parasını istediği gibi harcayabilmeli sonuçta… miladi takvim yerini hicri takvimi koyacak olursak o zaman zaten dünya ile birlikte bu kutlamalar yapmamız mümkün olmaz! Biz şu anda miladi takvim kullandığımıza göre bu takvimdeki son günün kutlaması hiç te abes değil!

Ben bugüne dek hiçbir yılbaşında dışarda eğlenmedim, çünkü her şey 2-3 katı daha pahalı oluyor ve kalabalık yoruyor…
Okullardaki çocukların birbirine küçük birer hediye almasında ise ben bir kötülük görmüyorum aksine imkanları ölçüsünde hediyeleşerek mutlu oluyorlar! Savaşın istikrarsızlığın Şehitliğin hüküm sürdüğü bu günlerde insanlarımızın, çocuklarımızın bu masum kutlamasını da söndürmek niye?

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz