Niğdeliler iftar yemeğinde buluştu

0
257

Ankara’da yaşayan Niğdeliler, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gülder Niğde Güllüce Köyü Derneği’nin hazırlamış olduğu iftarda bir araya geldi.

Ankara’da yaşayan Niğdeliler, Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gülder Niğde Güllüce Köyü Derneği’nin hazırlamış olduğu iftarda bir araya geldi.
Niğde Dernekler Federasyonu’nun Ankara’da 2007 senesinde kurulduğunu ve bünyesinde 10 Niğde Derneğinin bulunduğunu söyleyen Niğde Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Emin Özer, “Bu sayının yeterli olmadığını ve artık tabela dernekleri değil, aktif olarak hemşerilerine faaliyetleriyle hizmet veren dernekler olması gerekiyor” dedi.

Hemşerilik Bilincimizi Kaybetmemek

TÜİK verilerine göre Ankara’da 82 bin Niğdelinin yaşadığını belirten Özer, “Bu hemşerilerimizin Ankara’yla özdeştiği gibi kültürlerini de Ankara da yaşatmaları öncelikli hedefleridir. Bu hedefler doğrultusunda Ankara da Ekim ayında beşincisi düzenlenecek olan Niğde tanıtım günlerinde Niğde’nin yüzbinlerce insana tanıtılacağını söyledi.
Federasyon olarak diğer hedeflerinden de bahseden Özer, “Doyduğumuz yeri inkar etmemekle birlikte doğduğumuz yerin örf, adet, gelenek, göreneklerimizi yaşatmak ve hemşerilik bilincimizi kaybetmemek gerekir” dedi. Ankara’da yaşayan Niğdelilerle dernekler aracılığıyla irtibat halinde olduklarını söyleyen Emin Özer, “Eğitim seviyesi olarak da Niğde üst sıralarda. Federasyon ve derneklerin finansmanlarını üyelerin aidatlarıyla ve durumu iyi olan insanların yaptıkları bağışlarla sağlıyoruz bunların da bağış makbuzlarıyla alınıyor” şeklinde konuştu.

Niğde’yi küçük bir maket olarak Ankara’ya taşıdık

Özer son olarak “Büyükşehirlerde hemşerilik olgusunun dernekler aracılığıyla zor değil fakat derneklerin üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerekiyor” ifadelerinde bulundu.
Özer, Niğde’yi küçük bir maket olarak Ankara’ya taşıdıklarını ve Niğde’nin öz topraklarında görülmesi gerektiğini misafirperver bir şehir olduğunu söyledi.
Merkezi Keçiören Etlik’te olan Gülder Niğde Güllüce Köyü Derneği’nin iftar yemeğine çok sayıda Niğdeli katıldı. Niğdeliler dua okunduktan sonra oruçlarını açarken, Özer gecenin sonunda bir sonraki iftar için Niğdelileri davet etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz