‘Nefret cinayetlerinde’ 2014 karnesi

100

Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli insan hakları ihlallerinde 2014 yılında da  ezber bozulmadı ve “5 nefret cinayeti, 11 nefret saldırısı ve 5 ayrımcılık vakası” basına yansıdı.
Kaos GL Derneği, 2014 Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Temelli İnsan Hakları İhlalleri İzleme Raporu’nu yayınladı. Raporda bulunan ihlallerin medyaya yansıyan vakalar olduğunu belirten dernek, bu nedenle raporun lezbiyen, gey, biseksüel ve translar (LGBT)  açısından Türkiye’de insan hakları ihlallerinin tamamını göstermediğini belirtti.
Rapora göre 2014 yılı boyunca medyaya yansıyan cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli “5 nefret cinayeti, 11 nefret saldırısı (biri ateşli silahla, biri doğrudan kolluk tarafından, ikisi kesici aletle, üçü birden fazla kişi tarafından) vakası” yaşandı.
2014 yılında medyaya 5 ayrımcılık vakası yansıdı. Bir vaka kamuya açık alanda yaşandı. Üç vakada kamu görevlileri tarafından, bir vakada ise Baro tarafından ayrımcılık yapıldı.
Raporun sonuç kısmında ise Türkiye Cumhuriyeti’nin, taraf olduğu ve ulusal hukukun bir parçası haline getirdiği Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Haklar Sözleşmesi’nin, Birleşmiş Milletler Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi’nin ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin gereklerini yaparak insan hakları alanında gerekli düzenlemeleri yapması gerektiği vurgulandı.