Ne üretici ne de tüketici mutlu

0
45

Covid-19 salgını nedeniyle işten çıkarma yasaklanmıştı ancak İŞKUR’a göre, son 8 ayda işsizlik maaşına başvuranların sayısı1 milyon 138 bin 725 kişiye ulaştı.


Sadece Ağustos ayında ise 72 bin 422 kişi başvururken, bu kişilerin ancak 25 bin 3’ü ödenek alabildi. Ayrıca salgın nedeniyle 17 Nisan’dan bu yana işçi çıkarma yasağına rağmen, Mart ayı sonuna göre başvuran işsiz sayısı 636 bin 529, ödenek alanlar 152 bin 242 kişi çoğaldı.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Covid-19 salgını nedeniyle çıkarılan ‘ücretsiz izin uygulaması’nın sonuçlarına ilişkin çarpıcı bir rapor yayınladı. Raporda Covid-19 salgını sürecinde işverene işçilerin onayı alınmaksızın ücretsiz izne çıkarma hakkı verilmesiyle işçilerin büyük hak kaybı yaşadığı ve çalışanların açlığa mahkûm edildiği ifade edildi. 
Ücretsiz izin uygulamasının en çok hizmet sektörü ve asgari ücretle çalışanlarını etkilediği belirtilen raporda öne çıkan bölümler şöyle:

“ Ücretsiz izin uygulaması neticesinde işçiler büyük hak kaybına uğradı. Bu süreçte iş ve gelir kaybına uğrayan çalışanların sayısı 1 milyon 976 bin olarak açıklandı.Türkiye genelinde ücretsiz izne çıkartılan 500 kişi ile yaptığımız anket çalışmasında sömürünün ve yoksulluğun acı görünümü bir kez daha ortaya çıktı.
İşveren ücretsiz izin hakkı verilmesinin ardından ücretsiz izne çıkartılan işçilerin %47’si asgari ücretin yarısı kadar, %13’ü ise asgari ücretten daha fazla gelir kaybına uğradı. Ücretsiz izne gönderilen işçilerden çocuklu ve tek gelirle geçinen hanelerin yaşam koşulları bu süreçte daha da ağırlaştı. Günlük 39,24 TL nakdi ücret desteği ile aylık 1168 TL ile geçinen hanelerin aylık ortalama giderleri en az 2420 TL olarak hesaplandı; ancak ekonomik krizin derinleşmesi ve artan enflasyonla birlikte çalışanlara ödenen günlük nakdi ücret desteği aylık masraflar karşısında devede kulak kaldı. Bu rakamla geçinemeyen işçilerin %82’si kira, fatura ve aylık mutfak masraflarını tam anlamıyla karşılayamadı.İktidar bu uygulamayla işçilerin hem gelirini elinden aldı hem de borçlandırıldı. Gelir kaybına uğrayan işçilerin%71’i geçinebilmek için bankalardan kredi almak zorunda kaldı.” 


Raporda ücretsiz izin uygulamasının insan haklarına aykırı olduğunu belirten CHP’li Ağbaba, ücretsiz uygulamasına bir an önce son verilmesi ve adil bir işten çıkarma yasağı uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti:
Rapordan da anlaşılacağı gibi.ülkemizde özellikle işsizlik ve düşük gelir önemli bir sorun. Düşük ücretlerle çalışanlar elde ettikleri gelirin yetersiz olması yüzünden her geçen gün ağırlaşan geçim şartları ile karşı karşıya.Ücretli çalışanlar bırakın birikim yapmayı karınlarını zor doyuruyor. Bu insanların çoğu geçimlerini borçlanarak sürdürmek zorunda kalıyor.

Günlük 39,24 TL nakdi ücret desteği ile aylık 1168 TL geçinmek zorunda kalan dar gelirli tüketiciler çareyi ihtiyaç kredisi kullanmakta buluyor.Tüketiciler son bir haftada bankalara 5 milyar lira borçlandı.Borcunu kapatmakta zorlananlar da çareyi kredi almakta buluyor. İhtiyaç kredisi kullanımı 9 ayda 216 milyar lira arttı.
Hayat pahalılığı vatandaşlar için artık çekilmez bir hal aldı. Ne üretici ne de tüketici mutlu. Olan hem üreticiye hem de tüketiciye oluyor.


Emekliler dersen hepten perişan.Tüketiciler bugün 1 liraya aldığı bir şeyi bir gün sonra 3 liraya , 5 liraya almak zorunda kalıyor. Emekli bir vatandaşımız marketten 15-20 gün önce 40 liraya aldığım ayçiçek yağını şimdi 55 liraya aldım. Bu sürede ne oldu da yağın fiyatı bu kadar arttı anlamadım. Sadece yağ mı, diğer gıda ürünlerinin de yanına yanaşmak mümkün değil. Hani TÜİK’e göre enflasyon yüzde 11.7 idi. TÜİK’in açıkladığı bu rakamlara inanmıyorum. TÜİK hangi marketlerden bu fiyatları ediniyor acaba. Açıklasınlar da bizlerde oralardan alışveriş yapalım. Vatandaşlar olarak hep kandırılmaktan bıktık. Makam ve mevkilerini korumak adına yaptıkları rakam cambazlığını yapanlar şunu bilsinler ki.biz bu rakamların hiçbirine inanmıyoruz Artık markete bile gitmekten çekinir olduk diyerek tepkisini dile getirdi.


Açıklanan enflasyon rakamlarını eleştiren ve fiyatların çok pahalını olduğunu belirten bazı vatandaşlar da ‘Ekonomideki durumdan üreticide memnun değil, tüketici olarak bizler de memnun değiliz, sadece bizi yönetenler memnun’ açıklaması yaparak üretici ve tüketicinin içinde bulunduğu zor durumu gözler önüne serdiler.
Umarım bu zor günler çabuk geçer, ücretsiz izin uygulaması da biran önce son bulur.