Nazım’da Kıbrıs rüzgârı

93

Yenimahalle Belediyesi, Girne Belediyesi’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği en önemli müzisyenlerinden olan Kamran Aziz anısına düzenlediği 20’inci yıl konserine ev sahipliği yaptı.

Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen konseri Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ile birlikte izledi.
“Sanat, dünyadaki tüm icatlardan daha değerlidir”
Gecenin açılış konuşmasını yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Sanatın her dalı, ülkeleri, milletleri birbirine yaklaştıran, farklılıkları ortadan kaldıran, dünyayı güzelleştiren, sınırları ortadan kaldıran, acıları yok eden tek şeydir. Belki de bu dünyadaki her icattan daha güzel ve değerlidir. Biz de Nazım Hikmet Kültür Merkezi’mizde çok farklı sanat dallarında birbirinden değerli toplulukları, alanlarında büyük başarılara imza atmış sanatçılarımızı Yenimahalle halkıyla buluşturmaya devam ediyoruz. Biz Kıbrıslı kardeşlerimizi de çok seviyoruz. Onlar bizim bir ayrılmaz parçamız” dedi.
Yenimahalle’yi takip ediyoruz
Kültür ve sanata önem verdiklerini söyleyen Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de, Girne Belediyesi Türk Sanat Müziği Topluluğu’nunbugüne kadar değerli çalışmalar yaptığını ve 50’den fazla konsere imza attığını ifade etti. Yenimahalle Belediyesi’nin kültür sanat etkinliklerini yakından takip ettiklerini ifade eden Güngördü, kendilerini Yenimahalle’de ağırlayan ve salonlarının kapılarını Girneliler için açan Başkan Yaşar’a teşekkür etti. Güngördü, gecenin anısına Başkan Yaşar’a Kıbrıs’a özgü sarı ipek kozası tepsi hediye etti.
19 yıldır çalışmalarını Şef İhsan Gürel yönetiminde sürdüren Girne Belediyesi Türk Sanat Müziği topluluğu yorumladığı birbirinden güzel eserlerle Yenimahallelilerin kulaklarının pasını sildi.
Konserin son bölümünde ise; Ankara Radyosu ses sanatçısı ve bestekârı Celal Abacı yönetiminde çalışmalarına devam eden Türkiye Kömür İşletmeleri Türk Sanat Müziği Korosu da Girne Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu’na şarkılarıyla eşlik etti.