Nargileci:İhtiyaç sahiplerine işitme cihazı desteği sunacağız”

0
17

Türkiye çapında 12 ilde işitme alanında hizmetler veren özel bir firma Ahbap derneği ile ortak bir projeye imza attı. Proje kapsamında Türkiye genelinde Ahbap Platformu’na başvuran işitme zorluğu yaşayan ihtiyaç sahiplerine doğrudan sponsor firmanın cevap vermesi hedefleniyor.

Özgür ALTIN/ANKARA

Türkiye’nin önemli firmalarından biri yurt genelinde işitme zorluğu yaşayan vatandaşların sorunlarına çözüm bulmak için Ahbap derneği ile ortak bir projeye imza attı. Gerçekleştirilecek projenin önemini aktaran İşitme Cihazları İş Birimi Direktörü Barış Nargileci; “Ahbap Derneği ile iş birliğimiz sayesinde ihtiyaç sahiplerine işitme cihazı desteğimizin yanı sıra, Ahbap ekibiyle birlikte işitme sağlığı alanında bilinçlendirme çalışmaları da yürütüyor olacağız.” İfadelerini kullandı.

KURUMSAL SPRONSOR OLDULAR

Türkiye genelinde, 12 ilde işitme merkezleriyle işitme sağlığı alanında tam kapsamlı hizmet sunan İşitme Merkezleri, insanların daha iyi duymalarına ve daha iyi bir hayat yaşamalarına yardımcı olma misyonuyla çalışmalarını sürdürmekte. Bu kapsamda Ahbap derneğine kurumsal sponsor olan firma ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı hedeflemekte. İşitme Cihazları İş Birimi Direktörü Barış Nargileci: “Ahbap Derneği ile yaptığımız iş birliğinden dolayı çok mutluyuz. İşitme sağlığının korunması, insanların iyi işitmesi ve iyi bir hayat yaşamaları İDİS İşitme olarak bizim en temel önceliğimiz.  Ahbap Derneği ile iş birliğimiz sayesinde ihtiyaç sahiplerine işitme cihazı desteğimizin yanı sıra, Ahbap ekibiyle birlikte işitme sağlığı alanında bilinçlendirme çalışmaları da yürütüyor olacağız.” dedi.

2020 yılının sonuna kadar 40 adet işitme cihaz desteği sunacaklarını ifade eden Nargileci sözlerine şöyle devam etti; “Ahbap Derneği ile yapılan iş birliği kapsamında işitme sağlığı konusunda bilinçlenmenin artırılmasını da hedefliyoruz. İşitme sağlığı konusunda hazırlanan eğitici ve bilgilendirici videolara YouTube’de yayınlanan Ahbap TV üzerinden de ulaşılabilmesini sağlayacağız. Amacımız, işitme sağlığı konusunda toplumun bilinçlendirilmesini sağlamak. İyi duymak, iyi bir yaşam demektir. Biz de İDİS işitme olarak yaptığımız çalışmalar ve kurumsal iş birliklerimizle bunu sağlamaya çalışıyoruz.”

SİSTEM HAKKINDA BİLGİ VERDİ

İmza atılan proje hakkında da bilgi veren Nargileci sistem hakkında bilgi verdi. Nargileci: “ Cihaz ihtiyacı olan kişiler Ahbap Derneğinde görevli ekiplerin ön onayından geçtikten sonra, gelen talepler İDİS İşitme ile paylaşılıyor. İDİS İşitme kliniklerinin olduğu illerde, kullanıcılara İDİS kliniklerinde test ve ayar hizmetleri veriliyor. İDİS İşitme Klinikleri olmayan illerde ise merkezdeki işitme uzmanlarımız tarafından uzaktan yapılan değerlendirmeler sonucu cihaz ihtiyacı belirleniyor. Bu sürecin sonunda başvuru sahiplerine cihaz temin ediliyor.” dedi.

Nargileci Ahbap Derneği işitme sağlığı kurumsal sponsorluğunun sadece 2020 yılı ile sınırlı kalmayacağı ve önümüzdeki yıllarda da bu işbirliğinin devam etmesinin hedeflendiği müjdesini de verdi. 

BİLİNÇLENME ANA HEDEF

Yapılan projelerin ana hedefinin farkındalık ve bilinç yaratmak olduğunu vurgulayan Nargileci; “İDİS İşitme olarak en önemli hedeflerimizden biri, Türkiye’ de işitme sağlığı konusundaki farkındalığın artırılması ve toplumun bilinçlendirilmesi” olduğunu ifade etti.

Farkındalığı arttırmak için gerekli adımları attıklarını ifade eden Nargileci sözlerine şöyle devam etti; “İDİS İşitme olarak bu hedefimize katkıda bulunması için odyologlarımız ve uzman ekibimizle birlikte işitme sağlığı konusunda eğitici ve bilgilendirici videolar hazırladık. İşitme sağlığının esasları, çocuklarda işitme kaybı nasıl fark edilir, yaşlılarda işitme kaybı ve Alzheimer ilişkisi, işitme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar gibi birçok farklı konuda hazırlanmış olan bu videolara Ahbap TV üzerinden ulaşılıp izlenebilecek.”

Topluma karşı sorumluluklarını yerine getirdiklerini ve bundan da sevinç duyduklarını belirten Nargileci şunları kaydetti; “Hem verdiğimiz cihaz desteğiyle hem de işitme sağlığı bilincini artırma konusundaki çalışmalarımız ile topluma karşı olan sorumluğumuzu yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kadar önemli bir misyonu hayata geçirirken yanımızda Ahbap Derneği gibi değerli bir kuruluş olmasından dolayı da çok mutluyuz.”

AHBAP DERNEĞİ KİMDİR?

Gerçekleştirilen projede Ahbap Derneği’nin önemi vurgulandı. Ahbap derneği, ihtiyaç sahibi kişilere ayni ve nakdi olmak üzere her türlü yardımda bulunmak, toplumda yardımlaşma bilincinin güçlenmesini sağlamak, iyi insan ve iyi toplum inşasına hizmet etmek, yeni işbirliği modelleri ve projelerle çağdaş ve sürdürülebilir yardımlaşma ve dayanışma ağları oluşturmak, yerel kültürün korunarak günümüz teknolojik olanaklarıyla gelişmesine ve geleceğe taşınmasına katkı sağlamak amacı ile kurulmuş bir dernektir.