MÜZİK VE DANS SATRANÇ MÜZESİ’NDE BULUŞUYOR

0
247

‘BİR NEFESTE ROMANTİZM’ KONSERİ SATRANÇ MÜZESİ’NDE

AKIN GÖKYAY: “Dans, müzik, satranç; insanlığın ortak değerleridir. Dünya dans günü’nü müzede kutlayacağız”

Müzik ve dans Satranç Müzesi’nde buluşuyor. Birbirinden renkli etkinliklerle adından söz ettiren Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, sanatseverlere ‘Bir Nefeste Romantizm’ yaşatacak. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Kompozisyon ve Orkestra Şefliği, Kontrbas ve Gitar bölümlerinde öğrenim görmüş üç sanatçının minyatür konserine, yetenekli dansçıların eşsiz performansları eşlik edecek. ‘Bir Nefeste Romantizm’ konseri, 28 Nisan Cumartesi günü saat 17.00’de Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nin otantik ortamında gerçekleşecek.

Bir Nefeste Romantizm

Müze ortamında ilk defa dans ve müziğin bir araya geleceğini belirten Satranç Müzesi Kurucusu Akın Gökyay, “Farklı etkinlikler ve faaliyetlerle Başkentimizin sanatsal ve kültürel hayatına can vermeye devam ediyoruz. Satranç Müzesi, her bakımdan özel bir müze… Bu özel müzede, ilk defa müzisyenleri ve dansçıları birlikte konuk edeceğiz. 29 Nisan Dünya Dans Günü’nü de müzemizde kutlamış olacağız. Dans, vücudun dilidir. Müzik, ruhun gıdası… Satranç ise kültür, strateji ve spordur. Dans, müzik ve satranç; insanlığın ortak değerleridir. Bu değerleri, müzemizde konuk etmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Nisan ayı etkinliğinde Fransız, Macar ve İtalyan romantizminin yoğun duygu geçişlerine sahne olan örnekleri ve Piazzola’nın dinamik tango eserleri, nefesli ailesinin en renkli sesleri flüt ve klarnetten dinlenebilecek. Gitar ve kontrbasın da eşlik edeceği zengin içerikli konserin sürprizi ise yetenekli dansçıların eşsiz performansı olacak. Müzisyenler, ilk defa bir müzede konser verecekleri için heyecanlı olduklarını vurgulayarak şöyle konuştu:

SATRANÇ MÜZESİ, MÜZİKAL ŞÖLEN YAŞATACAK

“Satranç Müzesi’nde vereceğimiz konser bizim için bir ilk olacak. İlk defa böylesine özel bir müzede dinleyicilerimiz ile bir araya geliyoruz. Bunun için heyecan içindeyiz. Seyirciyle etkileşim içinde, hatta bazen seyirciler arasından birinin sürpriz olarak konsere dahil olduğu samimi, sıcak bir konser gerçekleştireceğiz.

Bir Nefeste Romantizm

Bu konserlerle dinleyicilere minyatür müziği sevdirmeyi amaçlıyoruz. Triodaki sanatçıların her biri birden fazla enstrüman çalıyor. Örneğin, gitar sanatçısı Alper Es aynı zamanda akordeon, klarnet sanatçısı Ufuk Kuzucu aynı zamanda saksofon çalıyor. Flüt sanatçısı Mehmet Artunç ise piyanist ve orkestra şefi. Buna bağlı olarak konser esnasında enstrümanla solist değişince, dinleyici bu durumu müthiş bir tepki ile karşılıyor.

‘Bir Nefeste Romantizm’ adlı konserimiz, repertuar yönüyle tam da adına yakışır bir konser. Romantik stil ağırlıkta olmak üzere, Latin ve tango ezgileri yoğun duygu geçişlerine sahne olacak. Pedro Laurenz, Ariel Ramirez, Gabriel Faure, Astor Piazzola, Jacques İber, Bela Bartok gibi bestecilerin eserleri ve diğer sürpriz uyarlamalarla sahneye çıkacağız. Ve tabii ki geçen yılın Türkiye Salon Tango Şampiyonası ikincisi Alper Maşalı ve partnerinin muhteşem tango ve milongası eşliğinde… Tüm sanatseverleri bu rengarenk etkinliğimize davet ediyoruz. Satranç Müzesi, bir müzikal şölen yaşatacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz