MÜZİK

0
180
- Reklam -

Müziğin sesini duymak sadece kulakların becerebileceği bir eylem değildir. Müzik insanın kulağına esen bir rüzgar gibidir. Rüzgarın sesini kulaklar duyar fakat kimi zaman soğuk bir etkiyi, bazen de insanın içini sıcacık eden bir meltemi sadece ruh hissedebilir. Tüyleri diken diken eden de budur. Sadece kulak bunları hissedebilir mi?
Müzik yazarları sanki bizlerin en mahrem anlarını tahmin edercesine etkilerler insanı. Çünkü insan hep aynı yerden yara alır. Hep aynı yerden kan akar. Şarkılar gözyaşı olup dökülür milyonca insandan. Acı hissi hep aynıdır. Kimi zaman dilimizde, kimi zaman İbranice bir ezgide aynı şeyi hissederiz. Aynı caz ezgileri içinde kaybolur, aynı türkülerde ağıtlar yakarız. Bosna’da ağlayan bir çocuğu da hissederiz, İsrail’de bir delikanlının isyanını da…
Müzik dil gerektirmez çoğu zaman. Sessiz sinemanın sesi olur her insanın hayalinde. Gözlerimiz kapandığında farklı yerlere aynı hisle koşarız. Yolda kim bilir kimlerle aynı senaryoyu çekeriz. Şaşılası derecede gizli ama gerçek.
Müzik sadece kulaklarla duyulacak kadar basit bir yaratı değildir. Müzik yaşamaktır, yaşanmışlıktır. Müzik aslında insanın en sahici günlüğüdür.

- Reklam -