Mutfakta yangın söndürülemiyor

0
92

Vatandaşın alım gücü günden güne düşerken, son 9 ayda gıda fiyatlarına ardı ardına gelen zamlar mutfaktaki yangını adeta körüklüyor.


Döviz kurlarındaki aşırı artışlar halka enflasyon olarak dönüyor. Dar gelirli vatandaşların bütçelerinin çok büyük bir bölümünü ayırmak zorunda oldukları gıda fiyatları yüzde 3.8 oranında artarken, aile bütçelerinde de büyük gedikler açıyor. Yoksul kesim gıda harcamalarında, yılın ilk dokuz ayında yüzde 19.5’lik bir fiyat artışı ile karşı karşıya kaldı.


CHP Genel Başkan yardımcısı Veli Ağbaba son günlerde yaşanan döviz kurundaki artışın toplumun tüm kesimlerine zarar verdiğini, en çok tüketicinin bu durumdan etkilendiğini ifade ederek.. Maaşı dışında aldığı tüm ürünler neredeyse döviz fiyatına endeksli olan yurttaşların yaşanan her kur artışında sofrasında ki lokmada bir o kadar azalmaktadır.” diyerek yoksul kesimin içinde bulunduğu zor durumu gözler önüne seriyor.


Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, fiyatlarını Ankara’daki pazar ve marketlerden her ay düzenli olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 77 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının Eylül ayı sonuçlarına göre de söz konusu sepet için harcanan para son bir yılda (Eylül 2019’a göre) ise yüzde 29,2 oranında arttı. 12 aylık ortalama fiyatlara göre artış ise yüzde 31,5 olarak gerçekleşti.


TÜİK’in en son açıkladığı Hanehalkı Tüketim Harcaması araştırması, son yıllarda diğer harcama gruplarına göre daha yüksek oranda artış gösteren gıda fiyatlarının, özellikle yoksulların aile bütçesini oldukça olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor, Gıda fiyatlarının diğer harcamalara göre daha yüksek oranda arttığı 2019 yılında en yoksul yüzde 20’lik kesimin aile bütçesinden gıda için yapmak zorunda olduğu harcamanın payı yüzde 28,7’den yüzde 30,7’ye yükseldi. En zengin yüzde 20’lik kesimin gıda harcamalarının toplam aile harcamaları içerisindeki payı ise yüzde 15,4’ten yüzde 15,3’e indi.


Türk Lirasının dolar karşısındaki değer kaybı ise devam ediyor.Dolar kuru rekor üstüne rekor kırarken, olan yine asgari ücretliye dar gelirliye oluyor.Asgari ücretlinin maaşı dolar karşısında eriyerek 300 doların da altına indi. Asgari ücretli tüm bunlar yetmiyormuş gibi, şimdi de yıllık kazanç tutarına göre vergi dilimi yüzünden bir kesinti ile karşı karşıya kaldı. Yıllık kazançlarına göre gelir vergisi dilimine giren asgari ücretli vatandaşlar yüzde 20 vergi ödeyecekler. Bu vergi dilimi nedeniyle maaşlarında Eylül’de 25 lira kesinti yapılırken, Ekim ayından itibaren yıl sonuna kadar ise her ay 125 lira kesinti yapılacak.


Maliye yetkilileri bir üst vergi dilimine geçen asgari ücretlilerin durumunun daha da zora girmemesi için bu yıl da 400 liralık bir AGİ desteği sağlanarak gelir kaybı yaşanmasının önüne geçileceğini belirterek dar gelirlinin gönlünü almaya çalıştı.
Bu arada. 1 Ekim’den geçerli olmak üzere konutlarda kullanılan elektriğin fiyatına yüzde 5.6 oranında zam yapılması da deyim yerindeyse dar gelirliler için bardağı taşıran son damla oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz