ZONGULDAK’ta yaşayan mültecilerin yaşam koşulları, sorunları ve kent halkıyla etkileşimlerini incelemek amacıyla yapılan anket çalışması kitaplaştırıldı.

Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (BEÜ) 5 öğretim görevlisi, Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezleri’nde okuyan öğrencilerin yardımıyla, ‘Zonguldak’taki Mülteciler: Yaşam Deneyimleri, Sorunlar ve Öneriler’ başlıklı araştırma yaptı. Kentte yaşayan çoğunluğu Irak, İran, Afganistan, Pakistan, Türkmenistan, Özbekistanlı 247 mülteciye 119 soru soruldu. Çalışmaya, Türkiye’de ‘mülteci’ ya da ‘sığınmacı’ statüsünde değil ‘misafir’ statüsünde oldukları için Suriye’den göç edenler dahil edilmedi. Çalışma, proje adıyla kitaplaştırıldı.

ZONGULDAK’TA YASAYAN MULTECILER UZERINDE YAPILAN ANKETIN SONUCU KITAPLASTIRILARAK YAYINLANDI.
FOTO-DURMUS SEVINDIK-ZONGULDAK-DHA

114 sayfadan oluşan kitapta anket sonuçlarına yer verildi. Yüzde 39.7’si kadın, yüzde 60.3’ü erkek, yüzde 30’u üniversite mezunu olan ankete katılan mültecilerin yüzde 82.2’si ülkelerindeki savaş, terör gibi olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığındıklarını söyledi. Yüzde 42.5’i ülkelerine yakın olduğu, yüzde 26.3’ü yaşam koşulları iyi olduğu için Türkiye’yi tercih ettiklerini belirtti. Yüzde 83.4’ü düzenli gelire sahip olmayan mültecilerin yüzde 25.1’lik bölümü kendileri yardım toplayarak, yüzde 16.6’sı ise kurumlardan yardım alarak geçindiklerini, sadece yüzde 14.6’sı çalıştıklarını söyledi.  Mültecilerin 27.9’u, halkın kendilerine iyi davranmalarını, saygı göstermelerini, yüzde 10.9’u iş vermelerini isterken, yüzde 22.3’ü maddi yardım beklediğini söyledi. Ankete katılanlardan yüzde 79.4’ü ülkelerine dönmek istemediklerini belirtti.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.