• Güncel
  • Haberler
  • Yazarlar
Ana Sayfa Güncel Haberler Müjde! Futbola IMF geliyor

Müjde! Futbola IMF geliyor

-

2018 yılında kapılı kapılar ardında kimi zaman yabancı bankaların koridorlarında Türkiye ekonomisinin Uluslararası Para Fonu’na (IMF) gidip gitmeyeceği konuşuldu.

Konu halen birleri tarafından sağda solda dillendiriliyor ama biz başka müjde verelim. IMF ekonomiye değil ama Türk futboluna, spor kulüplerine geliyor. IMF dediğimiz bizzat kendisi değil tabii. IMF politikalarının benzeri gelecek, hem de çok yakında.
Bizim futbol kulüplerinin borçları aldı başını gidiyor. Bir yanda taraftarın isteği ve bakısıyla pahalı transferler, diğer yanda çorap gibi değiştirilen teknik direktörlere ödenen tazminatlar borçların en temelini oluşturuyor. Bu borçlar iş başındaki basiretsiz yöneticilerin katkısıyla dağ gibi büyüyor. Yayın gelirleri de işi kurtaramayınca çare bankalar oluyor. Bu da gelsin koca rakamlı faiz demek.
Son günlerde bankalardaki batık, sorunlu krediler deyince akla hep işletmeler geliyor ama bir de kredi borcunu ödeyemeyen onlarca futbol kulübü var.
Konu birkaç yıldır gündemdeydi ama bir türlü işlerlik kazanmadı. İlk başlarda bulunan çözüme göre üç kamu bankası kulüplerin borçlarını üstlenecekti. Bankalar bu borçları alacaklısına ödeyecek, kulüpler ise sadece bankalarla muhatap olacaktı.
Şimdi gelinen noktada iş, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından üstlenildi yani tüm bankalar işin içine girecek. TBB ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) arasında sürdürülen görüşmelerdin detayları netlik kazanmasa da süreç daha önce üç kamu bankası için düşünülen, hatta bazı dev holdingler için geliştirilen yapılandırma çözümleri üzerinden gidecek.
Sistemin temelini super lig futbol kulüplerinin yaklaşık 15 milyar lirayı bulan borçları bankalar tarafından alacaklısına tek seferde ödenmesi, kulüpler ise sadece ve sadece bu borçları ödeyen bankalara karşı sorumlu oluşturuyor.
BANKALAR İŞ BAŞINDA
İşte bu noktada bankalar IMF gibi davranacaklar. Birinci hedef harcamaları kısmak. Kulübün alacağı vereceği, transferlerine bile müdahale edebilecekler. Yıllık bütçelerine, mali yapılarına göz atabilecekler, yapacakları transferlerin belli bir tutarı aşmasını istemeyecekler. Transfer sözleşmelerine bile söz edebilirler.
Dernek kulüplerin yan işletme şirketlerin yeniden yapılanmasında gündeme geleceği ve saçma sapan harcanmaların önleneceği düzenlemede böylece kulüp ödeyeceğini, banka da alacağını bilecek.
Her kulüpten en fazla alacağı olan banka sorumlu olması da tercih edilebilir Olağanüstü genel kurul yaparak yönetim kurullarında bir banka temsilci de yer alabilir. İşin uygulamaya girmesi için ilk başta birikmiş ve anaparayı geçmiş faizlerin bir bölümünün silinmesi ile başlanması olumlu hava yaratabilir.
Sonuçta bankalar, taraftarların tepkisini çekmemek bugüne kadar başvurmadıkları haciz, icra gibi yöntemleri unutacaklar. Donuk, tahsili sıkıntılı futbol kredilerini de bir şekilde çevirerek geri almış olacaklar. Kulüp başkanları da banka kapılarında sürünmeyecekler. Futbolcusu da zamanında parasını almış olacak.
Diğer tarafta 330 milyar lirayı bulan sorunlu krediler arasında kulüplerin borcu ne ki diyebilirsiniz. Olsun, faizlerle şişen borçlar en azından var olan gelirlerle çevrilebilecek, faiz, döviz yükü azaltılacak. Geriye sportif başarılar kalacak.
Bu süreç TFF Başkanı Yıldırım Demirören için gelecek Haziran ayında yapılacak başkanlık seçimleri için iyi bir koz olacaktır.
Bundan sonra; sahada VAR’ı (video hakem asistanlığı) kulüpte da bankaların IMF politikalarını konuşup dururuz.

- Reklam -
İsmet Hazardağlı
İsmet Hazardağlıhttps://sonsoz.com.tr
1984 yılında çalışmaya başladığı gazetecilik mesleğinde, çeşitli haber ajansları, dergiler, gazeteler ve televizyon kanallarında muhabir ve üst düzey yönetici olarak görev yaptı. Sonsöz'de ekonomi yazıları ile sizlerle!

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

Emlak piyasasında kriz

TÜİK’in açıkladığı verilere göre Türkiye'de 2019 Temmuz ayında sadece 102.236 adet konut satıldı

Mamak, Ankaralıya depremi hatırlattı

Sabah ezanının üzerinden üç beş dakika geçmişti. O anda algılayamadığınız bir sarsıntı önce bacaklarınıza sonra da tüm bedeninize yayıldığında bir rahatsızlık geçirdiğinizi düşünüyorsunuz.

Kampanya başladı

Politika faizini % 4.25 indiren merkez bankası, ticari bankaların kredi musluklarını açmasını ve parasal genişleme ile ekonomiyi canlandırma ve talepte artış beklentisindeydi.

YPG’li teröristlerin sınır hattındaki hareketliği görüntülendi

Mardin'in Nusaybin ilçesinin karşısında bulunan Suriye'nin Kamışlı kentinde YPG'li teröristlerin sınır hattındaki hareketliği görüntülendi.

Yabancılara konut satışları yedi ayda yüzde 64.5 arttı

Türkiye’de yılın ilk yedi ayında yabancılara yapılan konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64.5 artışla 14 bin 674 düzeyinden 24 bin 144 adete yükseldi.

Mamak parkeye çıktı

Türkiye Basketbol Ligi’nin Ankara temsilcilerinden biri olan Mamak Belediyesi Basketbol Takımı 2019-2020 sezonun ilk antrenmanını gerçekleştirdi.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz