Muhtarlarımızı parti görevlileri haline getirme niyetinde

0
112
- Reklam -

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Muhtarlarımızla referandum konusunda görüş paylaşımı propagandanın ötesinde bir görevdir. AKP iktidarı yaratmak istediği tek adam düzeninde muhtarlarımızı parti görevlileri haline getirme niyetindedir. Tek adam düzeni dinleyen ama ses çıkarmayan, AKP ve Cumhurbaşkanı’nın toplantılarına katılıp, muhalefetin toplantılarından kaçan yetkisiz ve etkisiz muhtarlar yaratmak istiyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, yazılı bir açıklama yaparak, Nevşehir’de düzenlenen ‘Referandumda Niçin Hayır’ konulu bir toplantıya dinleyici olarak katılan muhtarlar hakkında soruşturma başlatılmasını eleştirdi. Torun, “Bu uygulama başkanlık düzeninde muhtarlarımıza biçilen rolü en açık biçimde ortaya koyuyor. Tek adam düzeni tek tip muhtar istiyor; dinleyen ama ses çıkarmayan, görüş belirtmeyen ve hatta muhalif görüşleri dinlemesine bile izin verilmeyen tek tip muhtar düzeni” açıklamasında bulundu.

Muhtarlarla referandum konusunda görüş paylaşımının, propagandanın ötesinde bir görev olduğunu kaydeden CHP’li Torun, yazılı açıklamasını şöyle sürdürdü:

- Reklam -

“Geçtiğimiz günlerde Partimiz eski milletvekili ve Parti Meclisi üyemiz Hakkı Suha Okay Nevşehir’in Gülşehir ilçesinde ‘Referandumda Niçin Hayır’ konulu bir toplantıda, ilçede görev yapan çok sayıda muhtarımızla bir araya gelmiştir. Medyaya da yansıdığı gibi söz konusu toplantı ve muhtarlarımız hakkında soruşturma başlatılmıştır. Muhtarlarımız yerel düzeyde halka en yakın seçilmiş temsilcilerdir. Bu çerçevede muhtarlarımızla referandum konusunda görüş paylaşımı propagandanın ötesinde bir görevdir. Bu görev medyanın içinde bulunduğu olumsuz koşullar nedeniyle, ancak yüz yüze yapılan toplantılarla gerçekleştirilebilmektedir. Hal böyleyken duyarlılık göstererek toplantıya gelen muhtarlarımız hakkında soruşturma başlatılması kabul edilebilir değildir.

Buradan başta İçişleri ve Adalet Bakanı olmak üzere yetkililere soruyorum; muhtarlarımıza biçmiş olduğunuz rol nedir? Medya aracılığıyla ulaşamadığımız halkımıza ve onların en yakın temsilcisi muhtarlarımıza bu tür toplantılar aracılığıyla erişemeyeceksek nasıl erişeceğiz? Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, gün aşırı muhtarlarımızla bir araya geldiğiniz dikkate alındığında; muhtarlarımız, AKP ve Cumhurbaşkanlığının memurları olarak mı görülmektedir? Geldiğimiz noktada ortaya çıkmaktadır ki; AKP iktidarı yaratmak istediği tek adam düzeninde muhtarlarımızı parti görevlileri haline getirme niyetindedir. Tek adam düzeni dinleyen ama ses çıkarmayan, AKP ve Cumhurbaşkanı’nın toplantılarına katılıp, muhalefetin toplantılarından kaçan yetkisiz ve etkisiz muhtarlar yaratmak istiyor. Bu anlayışı esefle kınıyorum. İfade etmek isterim ki başta muhtarlarımız olmak üzere; halkımız, AKP tarafından kurulmak istenen bu anti-demokratik düzeni tüm çıplaklığıyla görmektedir ve gerekli yanıtı da 16 Nisan’da verecektir”

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz