Mucizevi kremlerde denetim sorunu

0
190

TÜRK Dermatoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Ertan Yılmaz, özellikle televizyon kanallarında ‘1 alana 3 bedava’ tarzında satılan kremlerin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi. Prof.Dr. Yılmaz, “Bitkisel’ kelimesi her kapıyı açan sihirli bir terim haline gelmiş. Bu kremlerin içinde ne olduğunu bilen birinden görüş almak varken, bilgisiz kimselerin tavsiyelerine uyup, hayatınızı tehlikeye sokmayın” dedi.
Türk Dermatoloji Derneği Başkanı ve aynı zamanda Akdeniz Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertan Yılmaz, son günlerde özellikle ekranlarda artan krem ve ilaç satışları nedeniyle birçok şikayet aldıklarını söyledi. Prof.Dr. Yılmaz, bunlara ilişkin kontrol mekanizmasının tam anlamıyla yerine getirilemediğini söyledi. Bu ürünlerde bulunan ‘Tedaviye yardımcı’ etiketi nedeniyle ne Sağlık Bakanlığı, ne de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan tam anlamıyla denetimden geçtiğini dile getiren Prof.Dr. Yılmaz, şöyle dedi:
“İlaç olarak kabul edilen kremler Sağlık Bakanlığı’nın denetimi altında değerlendiriliyor. Ancak, ‘Tedaviye yardımcı’ kelimesi eklenerek ilaç sıfatı konulmayan kremlerin ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan onayı söz konusu. İlaç olarak kabul edilmedikleri için Sağlık Bakanlığı müdahil olamıyor.
SANKİ SIFIR MALİYET
İçeriği belli olmayan ve televizyon kanalı ya da internet aracılığıyla elde edilen ürünün ‘1 alana 3 bedava’ gibi sloganlarla satıldığına dikkati çeken Prof.Dr. Ertan Yılmaz, “Sağlıklı kimyasal bileşenlerden oluşan bir ürünün en azından maliyeti vardır. Maliyeti 20 TL olan tereyağının kilosunu siz 10 TL’ye alıyorsanız bilin ki o tereyağ değildir. Maliyetinin altında satılıyorsa kuşku duymak gerekir” dedi.Her ilaç ya da her krem, her yaştaki, her kilodaki hastaya veya gebelere verilmez. Tanıtımında mucizeler sunulan kremler ucuz bir jelatinin içine herhangi bir şey konularak elde edilebilir. Yüzünüze sürdüğünüz krem kuruduğu zaman gerginlik hissi verir. Yada kreme soyucu asit oranı yüksek bazı maddeler katılmışsa derinin üst tabakasını kontrolsüz bir şekilde soyacaktır.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz