Mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz

0
8

Covid-19 salgınında giderek zorlaşan yaşam koşulları en fazla EYT’lileri  etkiledi Ayrıca salgın döneminde en çok EYT’liler işten çıkarıldı. 


Prim ve gün sayısını doldurduğu halde, getirilen 58 yaş sınırına takıldığı için emekli olamayan ve bu konuda çok ciddi mağduriyetler yaşayan EYT’liler  kazanılmış haklarını geri  almak için büyük bir mücadele veriyorlar
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) 1999 yılı öncesinde işe girişte kadınlarda 5 bin prim günü ve 20 hizmet yılıyla, erkeklerde de 5 bin prim günü ve 25 hizmet yılıyla emekli olma şartına sahipti. 8 Eylül 1999’da 4447 sayılı kanunun ilanıyla emeklilik şartlarına üçüncü bir yaş haddi eklendi.


8 Eylül 1999’da emeklilikte yaş şartı getirilince pek çok insan emeklilik hayalinden olmuştu. Önceki yasaya göre 1998 yılında işe giren bir kişi 2023 yılında emekli olması gerekirken, çıkarılan yasa ile bu süre 2038’e çıktı. 15 yıl geç emekliliğe yol açan bu yasa 5 milyona yakın kişinin mağdur olmasına yol açtı.

- Reklam -


21 yıldır kazanılmış haklarını almak için mücadele verdiklerini belirten EYT Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, Cumhuriyet Gazetesi’ne verdiği  röportajda  45-52 yaş aralığında emeklilikte yaşa takılanların çok büyük mağduriyetler yaşadığını ifade etti. EYT’lilerin en büyük sorunlarını sağlık güvencelerinden yoksun, işsiz ve geçim zorluğu çekmeleri olarak sıralayan Boran, koronavirüs salgınıyla beraber EYT’lilerin durumunun daha da kötüleştiğine dikkat çekerek “Hemen hemen 28-30 yıl çalışma hayatı olan 47 yaşında 3 yıldır işsiz bir EYT’li bugün evde tek tek eşyalarını satmaya başladı. Artık bu durumlar EYT’lilerin yaşadığı mağduriyetlerin en içler acısı durumu. Ne borç alınabilecek bir ortamı yaşıyorsunuz ne de sağlıktan yararlanabiliyorsunuz.” diyerek Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın içinde bulundukları zor durumun bir fotoğrafını ortaya koydu.


İş imkanı bulamayan ve emeklilik imkanından da faydalanamayan EYT’liler “ Bizler için emekli olduktan sonra çift dikiş yapacaklar diye bir izlenim yaratıyorlar. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu bile olamaz. Kimlerin çift dikiş yaptıkları ortada. Bürokratlara bol sıfırlı 4-5 maaş bağlanırken, Emeklilikte Yaşa Takılanlar’da bedeli zaten zamanında kuruşu kuruşuna ödenmiş olan emeklik haklarımızı istiyoruz. Mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğimizi dile getiriyoruz” diyerek kararlılıklarını vurguluyorlar.
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer de, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili mağduriyetin giderilmesi konusundaki kanun teklifinin, TBMM’de AKP oyları ile ret edilmesinden sonra yeni bir teklif daha verdiğini, “Sorun çözümleninceye kadar takipçisiyim. Kadınlar 20 yıl, erkekler 25 yıl çalışmış olmalarına rağmen 58 yaş engeline takılıp emekli olamıyorlar. Eğer evliyseler, işverenin yaşlısınız diyerek işten çıkarması durumunda, eve giren maaş olmayınca açlığa mahkûm hale geliyorlar ve hatta prim ödeyemedikleri için sağlık hizmetlerinden dahi yararlanamıyorlar. Bu durumda ciddi mağduriyet yaşıyorlar. Bu sorun mutlaka çözüm bulmalıdır” diyerek EYT’lilerin hak mücadelesini sonuna kadar desteklediğini açıkladı. Bu kangrene dönüşmüş sorununun çözümü Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a verilecek bir lütuf değildir, devlet açısından ise bir yükümlülüktür.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz