Mobbing en önemli baskı aracı

0
235

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), çalışma yaşamındaki sendikal hak ihlallerinin ağırlaştırıldığını belirterek, “Siyasi ve çalışma yaşamımız AKP’nin topyekûn saldırısı altında. Fiili ve meşru mücadelenin yükseltilmemesi durumunda baskıların çok vahim noktalara geleceği açıktır” dedi.
KESK, 2015 yılının son 6 ayını kapsayan sendikal hak ihlalleri raporunu, düzenlediği basın toplantısında açıkladı.
Toplantıya, KESK Hukuk, Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Fatma Çetintaş, KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak, eski Genel KESK Meclis üyesi Hamide Yiğit, Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Genel Başkanı Mustafa Şenoğlu, Büro Emekçileri Sendikası (BES) MYK üyesi Şenol Köksal, Kültür Sanat Sen Genel Sekreteri Ahmet Naci Toy ve Yapı -Yol Sen MYK üyesi Adil Taşdoğan katıldı. Fatma Çetintaş’ın yaptığı açıklamada, çalışma yaşamında planlı ve sistematik bir saldırıyla karşı karşıya kalındığı belirtilerek “Son 6 ayda sürgünlerin aynı yoğunlukta devam etmekte olduğu görülmektedir. OHAL uygulamasından olan sürgün, isteği dışında görevleri ve görev değişikliği toplu tutuklama furyasına benzer tarzda temel baskı yöntemi haline getirilmiştir” denildi.
Açıklamada, 1 Şubat – 1 Ağustos 2015 tarihleri arasında 42 KESK’linin sürgün edildiği ve sendika üyelerinin soruşturma ve baskılara maruz kaldığı belirtilerek örgütlenme özgürlüğü önünde mobbingin en önemli baskı aracı olduğuna dikkat çekildi.
Açıklamada, 6 yönetici ve üyeye mobbing uygulandığı, üyelerin de mobbinge maruz kalmamak için karşılaştıkları baskıları rapor etmedikleri ifade edildi. Sendikaların yaptığı basın toplantılarının keyfi olarak engellendiği vurgulanan açıklamada, “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunun uygulanmasına dair yönetmelikte değişiklik yapılmasıyla temel hak ve özgürlüklerden olan toplantı ve gösteri hakkı kullanılmaz hale getirilmiştir” denildi.
Raporda, sürgün etme, aylıktan kesme, sendikal ayrımcılık, mobbing, gözaltı, bildiri dağıtımının engellenmesi ve Cumhurbaşkanına hakaret davalarına yönelik hak ihlallerine yer verilirken, Uluslararası Çalışma Örgütü(ILO) sözleşmeleri, AİHM kararları ve TİS haklarının kullandırılmadığına dair ihlallerinin rapora yansıtılmadığı kaydedildi.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz