• Ekonomi
  • Haberler
Ana Sayfa Manisa'da mısır! Verim arttı, destek azaldı!
Array

Manisa’da mısır! Verim arttı, destek azaldı!

-

Manisa’da mısır yetiştirilen alanın geçen yıla göre artması ve verimin yüksek olmasına rağmen, devlet desteğinin 40 kuruştan 20 kuruşa kadar düşmesi üreticisi düşündürmeye başladı.

Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Kaçire, üreticisi destekteki düşüş ve fiyatların açıklanmaması nedeniyle endişeli olduğunu söyledi.

Manisa’da üzüm yetiştiricilerinin yanı sıra mısır yetiştiricilerini de sıkıntılı bir sezon bekliyor. Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, geçen yıl yetiştrilen alanın 121 bin dekar iken 2016 yılında 125 bin dekara yükseldiğini ve verimin iyi olduğunu söyledi. Kaçire, devletin mısıra verdiği kilo başına 40 kuruş desteğini 20 kuruşa çekmesinin üreticiler tarafından üzüntü ve endişeyle karşılandığını söyledi.

Manisa’da mısırların önümüzdeki haftalar içerisinde toplanmaya başlayacağını dile getiren Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Kaçire, bu yıl 125 bin ton toplanmasının beklendiğini kaydetti. Kaçire, Toprak Mahsulleri Ofisi’nden (TMO) bu yıl iyi bir fiyat açıklaması beklediklerini de dile getirdi. Özellikle devlet desteğinin 20 kuruşa kadar inmesinin mısır üreticisini sıkıntıya sokacağını dile getiren Kaçire, şöyle dedi:

“Ton başına geçtiğimiz dönemde verilen 40 lira desteğin 15 lirası zaten stopaja gidiyordu. Üreticiye 25 lira gibi bir prim kalıyordu. Şimdi ise 20 liraya düşürülen desteğin 15 lirası stopaja gidecek ve üreticinin eline 5 lira geçecek. Talebimiz eski destek sistemine dönülmesi. Böyle bir sistem mısır yetiştiricilerimizi sıkıntıya sokar. Verimin iyi olduğu bir zaman düşük destek verilirse, yetiştiricilerimiz girdilerini bile karşılayamaz. Manisa’daki üzüm üreticileri bir sıkıntı yaşıyor. En azından mısır yetiştiricilerimiz sıkıntı yaşamasın. Bu konuda Ankara’da gerekli girişimlerde bulunacağız.”

Kaçire TMO’nun bir an önce mısır için iyi bir fiyat açıklaması beklediklerini, üreticinin mahsülünü piyasada kilosu 80 kuruş civarında satmak istediğini de söyledi.

- Reklam -

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz