Milli Parklar ve Tabiat Parkları 13 milyon ziyaretçiyi ağırladı

131

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Vatandaşlarımızın yeşile olan ihtiyacını gidermek için 2019’da parklarımızdaki ziyaretçi sayısını 15 milyona çıkarmayı hedefliyoruz” dedi

ANKARA – Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu yaptığı yazılı açıklamada, tabiat turizmini geliştirmek maksadı ile bakanlık olarak milli parklara ve tabiat parklarına gerçekleştirdikleri yatırımlara hız kesmeden devam edeceklerini belirterek “Milli parklar ve tabiat parkları, 2014 yılında 13 milyon ziyaretçiyi ağırladı. Biz, 2019’da vatandaşlarımızın yeşile olan ihtiyacını daha da fazla gidermek için bu sayıyı 15 milyona çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Milli parklar ve tabiat parkları vatandaşların ailece ziyaret edebilecekleri yerler arasında ilk sırada bulunduğunun ifade edildiği açıklamada, 2002 yılında milli ve tabiat parklarına 5,5 milyon olan ziyaretçi sayısının 2014 yılında 13 milyona çıktığı vurgulandı. Tabii hayatı koruyan ve her zaman gelişmesi için destekleyen Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın milli parkları ve tabiat parklarını ziyaretçilerin ilgi odağı haline getirmek için çalışmalarına devam edeceğinin kaydedildiği açıklamada, 100 korunan alanda ziyaretçi tanıtım ve tabiat eğitim merkezleri kurulacağı belirtildi.
Türkiye’nin dört bir yanında şehir ormanları, tabiat parkları ve mesirelik alanlar kurulduğunun ifade edildiği açıklamada, tabiat turizmini geliştirmek ve vatandaşların tabiat parklarında yeşile olan ihtiyacını gidermek için çalışıldığı ifade edildi. (ANKA)