Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: “Ziya öğretmen olarak her zaman sizin yanınızdayım”

0
71

Özgür ALTIN/ANKARA


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tüm Türkiye’de 60 alanda 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirdi. 19 bin 910 öğretmenin ataması dijital olarak gerçekleştirildi. Öğretmen adayları atandıkları yerleri “e-devlet” ve “personel.meb.gov.tr” internet adresinden öğrendi. 

Her atama programında tıklım tıklım olan MEB Başöğretmen Salonu pandemi nedeni ile boş kaldı. Milli Eeğitim Bakanı Ziya Selçuk bazı görevliler ve basın mensuplarının dışında katılım gerçekleştirilmedi. Öğretmen adayları atandıkları yeri internet üzerinden öğrendi.
Atama öncesinde konuşan Bakan Selçuk öğretmen adaylarına selenerek; “Biz burada bütün arkadaşlarımızla beraber hem Ziya Öğretmen olarak her zaman sizin yanınızdayım. Tekrar tekrar söylüyorum sizin itibarınız benim itibarımdır.” dedi.


UZAKTAN EĞİTİMİ HATIRLATTI

Bakan Selçuk özellikle geçtiğimiz günlerde gerçekleşen eğitim-öğretim yılı açılışını gerçekleştirdiklerini ve uzaktan da olsa öğrencilerle buluştuklarını aktardı. Bakan Selçuk: ” Bildiğiniz gibi yeni eğitim öğretim yılının açılışını yaptık. Uzaktanda olsa öğrencilerimizle buluşma imkanımıza kavuştuk. Biran öncede okulların açılıp sağlıklı günlerin  gelmesini elbette temenni ediyoruz.” dedi.
Yeni öğretmen adaylarının yanında olduklarını belirten Bakan Selçuk sözlerine şöyle devam etti; ” Çok değerli katılımcılar  bugün burada 20 bin öğretmenimizi daha eğitim ailemize dahil etmiş oluyoruz. Bu amaçla toplanmış bulunuyoruz. Öğrencilerine kavuşmak isteyen 20 bin öğretmen adayı arkadaşımızı da elbette görev başına davet ediyoruz.”

ÖĞRETMENİN MUTLULUĞUNA VURGU
Bakan Selçuk göreve geldikleri günden itibaren öğretmenlerin mutluluk ve hakkını merkeze alan bir çalışma yürüttüklerini ifade etti. Bakan Selçuk: ” Göreve başladığımız günden beri ekip arkadaşlarımızla beraber hep öğretmeni merkeze alan bir bakış açısına sahip olduk. Her zaman öğretmenin mutluluğu, öğretmenin hakkı gibi kolarda tekrar tekrar belki de binlerce kez vurgu yaptık. Bugünde aynı vurguyu yapmaya devam edeceğiz. Öğretmenlerimizin çocukları ile buluşması için yeni bir dönemi başlatmış oluyoruz.” dedi.

‘ÖĞRETMENLİK VİCDAN İŞİ’
Salgın döneminde bir çok eğitimcinin ellerinden gelenin daha fazlasını yaptığına dikkat çeken Bakan Selçuk öğretmenlik mesleğinin bir vicdan işi olduğunu belirtti.
Bakan Selçuk: “Salgın süresince bu dönemde gördük ki kendisine imkan verilen, kendisine fırsat verilen bütün arkadaşlarımız ellerinden gelenin çok çok fazlasını büyük bir gayretle, sorumlulukla yaptılar. Yapmaya da devam ediyorlar. Çünkü öğretmenlik akademik bilgi kadar bir vicdan işi aynı zamanda. Bizler almış olduğumuz sorumlulukla kendi gelişimimizle beraber çocuklarımızın, öğrencilerimizin gelişmesini de büyük bir vazife olarak görüyoruz. Görevine yeni başlayacak arkadaşlarımıza da, yol arkadaşlarıma da elbette seslenmek isterim. Hepiniz hem zihninizi, hem de bedeninizi etkin bir biçimde çalıştıracağınız, fedekarlıklarla dolu bir göreve başlıyorsunuz.” dedi.

MİLLETİMİZİN YANINDAYIZ
Milletin zor zamanında yine öğretmenlerin milletin yanında olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk sözlerine şöyle devam etti; “İçinde bulunduğumuz bu günlerde her zaman şartlar değişebilir. Milletimizin zor zamanlarında milletimizin yanında olmak bizim asli vazifemizdir. Her şartta mesleğinizi hakkı ile yerine getirmek içinde elinizden geleni fazlası ile yapıyoruz. Çünkü biz en değerli varlık olan insan için çocuk için çalışıyoruz. Çocukların hakkını hukukunu korumanın peşindeyiz.”
Öğrencilerin büyükleri ve öğretmenleri örnek aldığını vurgulayan Bakan Selçuk yeni atanan öğretmenlere de bu bağı kurmalarını tavsiye etti. Bakan Selçuk: ” Öğrenciler elbette sevdikleri büyüklerinden öğretmenlerinden çok daha rahat öğrenebilirler. Bunu asla unutmazlar çünkü aralarında çok yüksek bir duygusal bağ oluşur. Eğer sizlerde emeğinizin yerine ulaşmasını istiyorsanız ki elbette istiyorsunuz. Elbette mesleğinizi hakkıyla yapmak istiyorsunuz tek tek bütün öğrencilerimizle bu duygusal bağı kurmanınızda yarar var. Sürekli öğrenen sürekli kendisini geliştiren, yeniliklere açık olan bir öğretmenlik hayatı sizi bekliyor. Bu güzel görevin sizler tarafından  özveri ile yapılacağından sizler yönünde hiçbir endişemde yok.” dedi.

ÖĞRETMEN DOLULUK ORANI YÜZDE 93 
Öğretmen kadrosu hakkında açıklamalarda bulunan Ziya Selçuk öğretmen doluluk oranının yüzde 93’e ulaştığını açıkladı. Bakan Selçuk: “Biz burada bütün arkadaşlarımızla beraber hem Ziya Öğretmen olarak her zaman sizin yanınızdayız. Tekrar tekrar söylüyorum sizin itibarınız benim itibarımdır. Sizin sayenizde de sizlerle beraber Türkiye’de öğretmen ihtiyacımızı daha fazla da gidermiş buluyoruz. Şuan da büyük oranda karşılamış oluyoruz. Türkiye geneline baktığımızda öğretmen doluluk oranı bugün yüzde 93’e de ulaşmış oldu. Bu güzel bir haber.” dedi.

ŞEHİT ÖĞRETMENLERİ UNUTMADI
Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve hayatını kaybetmiş tüm öğretmenleri de unutmayan Bakan Selçuk şehit öğretmenleri de rahmetle andı. Bakan Selçuk: “Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi özellikle bayrağımızın dalgalandığı her yerde şanla şerefle görev yaparken şehit olan öğretmenlerimizi rahmetle minettle anıyorum. Aybüke ve Necmettin öğretmenin hatırası ve çocuklarımız sizlere emanet.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz