Milletin çağırdığı her yere giderim

100

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın “Evde konserve mi yapacaksınız, yufka mı açacaksınız, çağırın Cumhurbaşkanı gelir” sözlerine, “Evet ben, milletin çağırdığı her yere bugüne kadar gittim, bundan sonra da giderim” sözleri ile yanıt verdi.- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Kurulu’na katıldı. Genel Kurul’da konuşan Erdoğan, siyasi hayatının önemli bölümünü il il dolaşarak geçirdiğini, her fırsatta şoförlerle olmaya gayret ettiğini anlatarak, şoförlüğün meşakkatli, otobüs işletmeciliğinin zor bir uğraş olduğunu ifade etti.
Otobüsçülerin Türkiye’nin doğusundan batısına güneyinden kuzeyine her köşesine gittiğini, bu seyahatler sırasında şoförlerin her kesimden insanla iletişim içinde olduklarını kaydeden Erdoğan, milletin dertlerini sıkıntılarını en iyi şoförlerin bildiğini, sevinçlere, mutluluklara ortak olduklarını belirtti. Şoförlere, “Sevenleri sizler birleştiriyorsunuz, kalplere, gönüllere sizler köprüler kuruyorsunuz. İş için, eğitim için yola düşen insanları sizler menzillere ulaştırıyorsunuz. Mesleğiniz her birinizi insan sarrafı haline getiriyor. İnsanın yüzünden sevinçlerini üzüntülerini okuyabiliyorsunuz. Ekmek kavgasını alnını teriyle çalışıp çoluğunun çocuğunun nafakasını çıkarmayı benim direksiyon sallayan kardeşim çok iyi bilir. Türkiye’nin gerçek halini durumunu en iyi tuzu kurular değil, şoförler bilir. Yolların dili olsa da anlatsa diyeceğim ama biliyorum ki yollar değilse de siz yaşananları gayet iyi biliyorsunuz” ifadeleri ile seslenen Erdoğan, 12 yıl önce şehirler arası yollarda seyahat etmenin eziyet olduğunu kaydetti.
-ARTIK TEK RAKİBİM TÜRK HAVA YOLLARI VE HIZLI TREN…-
Her insanın bir cihan olduğunu söyleyen Erdoğan, artık yollarda güven içinde seyahat yapılabildiğini belirterek, “2002 yılında 6 bin 100 kilometre bölünmüş yolu olan Türkiye’de bunun üzerine 12 senede 17 bin 600 kilometre bölünmüş yol ilave etti. İktidarı devraldığımızda altı ilimiz bölünmüş yollarla birbirine bağlıyken bugün toplam 75 ilimiz bölünmüş yollarla birbirine bağlı hale geldi. Bölünmüş yollar sayesinde yakıt ve iş gücünden yıllık 16 milyar TL’ye yakın tasarruf sağlandı. 2005’te ülkemizde 11 milyon 145 bin araç vardı toplam. Bugün bu rakam 19 milyonu bulmak üzere. Yollardaki araç sayısı böylesine yüksek oranda artmasına rağmen, yaralanmalı ölümlü ve maddi hasarlı kaza sayılarında yüzde 60’lara varan azalma oldu. Bütün bunlar insana verdiğimiz değerin bir göstergesidir. Şoför arkadaşlarımızın sevdiği, bizlerin tehlikeli bulduğu bir söz var ‘tek rakibim Türk Hava Yolları’ diye. Bu sözün, artık tek rakibim Türk Hava Yolları ve hızlı tren şeklinde dönüşme zamanı geldi. Ulaştırma sektörü kendi içinde ne kadar çeşitlenir, ne derece gelişirse bundan sektörün tüm unsurları payını alır” diye konuştu.
Kara trenin tahta koltuklarına mahkum edilen insanların, bugün son model otobüslerle, filmini seyrederek, internetini kullanarak, her türlü yiyecek içecek imkanıyla seyahat edebildiğini ifade eden Erdoğan, bölünmüş yollar sayesinde, tüneller sayesinde yolculukların keyif haline dönüştüğünü kaydetti.
-MUHTAR, TAKSİCİ, OTOBÜS
ŞOFÖRÜ,  KUTSAL ÜÇLÜ DİYEREK ADETA KİN KUSUYOR-
Türkiye’de halen 1940’ların tek parti zihniyetini yaşatmaya çalışanların olduğunu, milli şeflik döneminin özlemiyle yananların, milleti taciz ettiklerini kaydeden Erdoğan, şunları kaydetti:
“Eski CHP vekillerinden birinin kızı, televizyon spikeri bir hanımefendi, bizim burada otobüsçü kardeşlerimle, şoförlerle buluşmamı duymuş ve içine de sindirememiş. Benim sizlerle buluşmamın da olduğu resmi program duyumunu almış, kendince başkanlık sistemiyle, otobüsçülerle dalga geçiyor. Hatta daha da ileri gidip, muhtar, taksici, otobüs şoförü,  kutsal üçlü diyerek adeta kin kusuyor.