Milas ‘taki Beçin Kalesi için tanıtım çağrısı

0
485

Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, tarihi Beçin Kalesi’nde yapılan kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Oktay ÇAYIRLI/MİLAS (Muğla), – MUĞLA’nın Milas İlçesi’nde bulunan tarihi Beçin Kalesi’nde, Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş’ın başkanlığındaki kazı çalışmaları aralıksız sürüyor. Prof. Dr. Pektaş, Milas’a hem kültür hem de ekonomik olarak katkı sağlayabilecek olan kalenin tanıtımının önemine değindi.
Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, tarihi Beçin Kalesi’nde yapılan kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kazı Başkanlığı görevini 2010’da devraldığını belirten Prof. Dr. Pektaş, bu tarihten itibaren surların dışındaki Yelli Külliyesi’nde, Menteşe Mezarlığı’nda, Ahmet Gazi Medresesi’nin yanındaki çeşmede, kaledeki çeşmede, Seymenlik Kapısı’nın iç şehre bakan bölümünde kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları yaptıklarını belirtti. Kazılarda ortaya çıkan mekanların koruması ve konservasyonlarının yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Pektaş, “Geçen yıllarda yapmış olduğumuz çevre düzenleme projesi en önemli çalışmamız oldu. Çevre düzenlemesinin projesinin koruma kurulunda onaylanmasının ardından geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ihalesi yapıldı. Şu anda da çalışmalar devam etmekte. Proje kapsamında kalenin alt bölümünde karşılama merkezi yapılıyor. Ayrıca Ahmet Gazi Türbesi’ne gelen yolda yeniden yol düzenlemesi yapılıyor. Bu yılın sonlarına doğru çevre düzenleme projesi tamamlanmış olacak. Biz de Beçin’i biraz daha gezilebilir büyük bir antik kent olarak idrak edebileceğiz” dedi.
KIZILHAN İÇİN GEKA PROJESİ HAZIRLANACAK
Bu yılki kazı çalışmalarının yaklaşık iki ay önce başladığını ifade eden Prof. Dr. Pektaş, “Geçtiğimiz yıl Seymenlik Kapısı’ndan itibaren Kızılhan’a doğru gelen sokak dokusunun iki yanındaki mekanların ve yapıların tümüyle ortaya çıkarılması için yapılan çalışmalar, bu yıl da sürüyor” dedi.

- Reklam -
- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz