MHP: Konuşmasın CHP: Konuşmasın AK Parti: Konuşsun YSK:Konuşsun

0
1041

MHP Osmaniye Milletvekili Türkoğlu’nun “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimlerine kadar yapacağı siyasi faaliyetlerin seçim yasakları kapsamına alınması” konusunda YSK’ya yaptığı müracaat etti.
‘HER ZAMAN SÖYLÜYORUM, BEN TARAFIM AMA…’
Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde, “Her zaman söylüyorum, ben tarafım ama bu bir siyasi partinin tarafı olmak anlamına gelmeyecek. Nedir? Ben milletin tarafındayım, bunu görmek lazım’ diye konuştu ve siyasi tartışmanın içinde yerini aldı.
YSK ise bu konuyu çok hızlı bir şekilde gündemine alarak reddetti: “ Cumhurbaşkanı konuşur” diyerek karar aldı ve hemen siyasi kulisleri hareketlendirdi.
AK Parti Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Avukat Şeref Malkoç, “Sayın Cumhurbaşkanımızı uluslararası çevreler durduramadı böyle MHP’li arkadaşların lüzumsuz dilekçeleri, müracaatları durduramaz. Zaten YSK da bu dilekçeyi değerlendirip talebi reddetti” dedi.
Malkoç, Türkiye tarihinde ilk defa cumhurbaşkanının millet tarafından seçildiğini hatırlatarak, “Sayın Cumhurbaşkanımız seçim meydanlarında, önce ve sonrasında da seçildiğinde sıradan bir cumhurbaşkanı olmayacağını söyledi. Zaten kendisi ufuk açan, ortaya vizyon koyan bir cumhurbaşkanı. Cumhurbaşkanı’nı paralel yapı veya yurt dışındaki bazı odakların operasyonları durduramadı, MHP’lilerin bu lüzumsuz çıkışları mı durduracak. Sadece kendi kusurları, hatalarıdır, kendi yanlışlarını YSK’ya taşımalarıdır. Millet bu tür şeyleri tasvip etmez, etmeyecektir” dedi.
CHP’Lİ HAMZAÇEBİ’DEN DE TEPKİ GELDİ: “YSK BUNU YASAK KAPSAMINA ALMALIDIR”-
Konuya ilişkin bir soru üzerine CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “Cumhurbaşkanı resmen siyasi faaliyetin içinde, siyasi beyanlarda bulunuyor. Bir partiyi tuttuğunu, AKP’yi tuttuğunu açık bir şekilde söylüyor. YSK bunu yasak kapsamına almalıdır” diye konuştu.
MHP GENEL MERKEZİ DE TEPKİLİ
MHP Osmaniye Milletvekili Türkoğlu’nun “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimlerine kadar yapacağı siyasi faaliyetlerin seçim yasakları kapsamına alınması” konusunda YSK’ya yaptığı müracaatı değerlendiren Genel Merkez Yönetimi, “ Cumhurbaşkanı açıkça, “ ben tarafım” diyor. Vatandaş AK Parti’den yana taraf olduğunun elbette bilincinde. Yüksek seçim kurulu Cumhurbaşkanının konuşmalarını seçim yasakları kapsamına almak zorundadır. Parlamenter sistem bunu gerektirir. Seçime şaibe karışır” dediler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz