Mevlana Kenti’nde ramazan coşkusu

154

Ramazan ayı, İslam Dünyası Turizm Başkenti Konya’da, Mevlana Meydanı’nda enderun usulüyle kılınan teravih namazları, Şehir Meydanı’nda açılan kitap fuarı ve her akşam farklı sanatçının sahne aldığı “Rahmet Akşamları” programıyla dolu dolu yaşanıyor

Ramazan ayını farklı ülkelerden ve Türkiye’nin dört bir yanından gelerek Hazreti Mevlana’nın kentinde geçirenler, hem kentin tarihi ve turistik mekanlarını gezme fırsatı buluyor hem de bu kutsal ayı düzenlenen çeşitli etkinliklerle coşkuyla geçiriyor.

Ramazan etkinlikleri kapsamında, birlik ve beraberliğin pekiştiği mahalle iftarlarında buluşan vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesince hazırlanan Şehir Meydanı’nda, “Ramazan Kitap Günleri” ve her akşam farklı sanatçının sahne aldığı “Rahmet Akşamları” programlarına katılıyor.

Vatandaşlar, ramazan boyunca teravih namazlarını Osmanlı sarayında başlayan enderun usulüyle, Mevlana Müzesi ve tarihi Sultan Selim Camisi yanındaki Mevlana Meydanı’nda, dünyaca ünlü hafızların iştirakiyle kılıyor.

Kur’an-ı Kerim tilavetlerinin eşliğinde Mevlana Müzesi’ni gezen ziyaretçiler, aynı zamanda açık havada ibadet etmenin hazzını yaşıyor.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) İlahiyat Fakültesi Camisi yanında saf tutan vatandaşlar da ramazanı, aynı rahmet ikliminde idrak ediyor. Fakülte camisindeki ramazan geleneği kapsamında teravih namazları, başta İlahiyat Fakültesinin Kur’an-ı Kerim hocaları olmak üzere, seçkin hafızlar tarafından açık havada hatimle kıldırılıyor.

Üniversite bünyesinde vaaz ve sohbetlerin düzenlendiği, ilahilerin okunduğu programlar boyunca, çocukların kendileri için ayrılan bahçede oyun oynayarak, camiye gelme alışkanlığı kazanması amaçlanıyor.