MERSİN’de 09-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 15’inci Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin tanıtımı sivil toplum örgütleri ile dernekler için yapılmaya başlandı.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali tanıtımı, Mersin Fotoğraf Derneği‘nin (MFD) üyelerine yönelik olarak düzenlediği Sanat Günleri kapsamında gerçekleşti.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali tanıtımda konuşan festival yürütme kurulu üyesi Hafize Bilgenoğlu, 15’ncı yılını tamamlayan festivalin çiçeği burnunda bir delikanlı olduğunu söyledi. Bilgenoğlu, festivalin Mersin’in önemli dinamiklerinden biri olduğunu belirterek, “Uluslararası bir etkinlik olması nedeni ile bugüne kadar 500 yabancı, bin yerli sanatçı festivalimize katıldı. Bu da Mersin’in tanıtımında önemli bir katkı sağladı. 1940’lı yıllarda Madama Butterfly’a Operası’na ev sahipliği yapmış bu kent, bu gün yine bu dinamizmini sürdürüyor. 6 Devlet Opera ve Balesi’nden biri olan Mersin Devlet Opera ve Balesi, bugün Mersin’de çok sesli müziği sürdürüyor. Çok sesli müziğin kentte sevilmesi de festivalin büyümesine katkısı vardır. Çok sesliliğe alışmak demokrasiyi özümsemektir” dedi.

MERSIN ULUSLARARASI MUZIK FESTIVALI YURUTME KURULU UYESI HAFIZE BILGENOGLU, TOPLUMUN HERKESIMINDEN INSANIN FESTIVALE SAHIP CIKMASI GEREKTIGINI SOYLEDI.
FOTO: MUSTAFA ERCAN/MERSIN, DHA

Festivalin tanıtımını için sivil toplum örgütlerine ziyaretler yaptıklarını ifade eren Bilgenoğlu şunları söyledi:

“Festivali insanların birbirine anlatması büyük bütçelerle yaptığınız tanıtımlardan çok çok daha önemli ve etkilidir. Bizde gönüllülük esası ile sosyol sorumlulukla festivalimizi büyütmeye çalışıyoruz. Bu festival Mersin için çok önemlidir, sahip çıkalım. Bu yıl çok zengin bir program hazırladık. Festivalin açılışını ünlü besteci Ludwig Van Beethoven’ın 9’ncu senfonisi ile yapacağız. Bu konserde ünlü şef Rengin Gökmen, Çukurova Senfoni Orkestrasını yönetecek. Kapanış ise Fazıl Say ve Serenad Bağcan’ın konseri ile yapılacak. 9 ücretli, 9 ücretsiz konserimiz olacak. Toplumun her kesimine hitap edecek bir program hazırladık. Bizim için önemli olan bu şehrin festivale sahip çıkmasıdır. Festivale sahip çıkmak ve korumak zorundayız.”

Tanıtımın ardından günün anısına MFD yönetim kurulu üyesi Sezin Gökgün, Hafize Bilgenoğlu’na bir teşekkür belgesi verdi.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin