Merhamet ve Emek Ödülleri sahiplerini buldu

0
13

Başkent Postası Medya Grubu tarafından üçüncüsü düzenlenen Merhamet ve Emek Ödül Töreni, Ankara King Hotel’de düzenlendi.

Başkent Postası Medya Grubu tarafından geleneksel hale gelen ve 3.sü düzenlenen Merhamet ve Emek Ödül Töreninde; iyilik yapmış, merhametiyle toplumda farkındalık yaratmış ve örnek teşkil edecek kişilere ödülleri teslim edildi.
Semazen gösterisi ve Ecesu Delikkaya’nın merhamet konulu şiiriyle açılışı gerçekleşen törende Başkent Postası İmtiyaz Sahibi Seyfi Uzunkök, amaçlarının vicdanı ödüllendirmek, vicdansızlığa engel olmak olduğunu söyledi.
Uzunkök konuşmasında ödül alacakları kısaca tanıtırken, onlar ve onlar gibi vicdanlı insanların olduğu ve sayılarının arttığında savcı, hakim, polis, bekçiye ihtiyacın da aynı oranda azalacağını; dev adalet sarayları yerine dev fabrikalar yapılacağını ve enerjinin üretime yoğunlaşabileceğini belirtti.
Türkiye’nin dört bir yanından iyilik timsali vatandaşlara ödül verilen törende ilk ödül Kastamonu’nun Bozkurt ilçesindeki sel felaketinde 30 öğrencinin canını kurtararak büyük bir yüreklilik örneği gösteren emekli astsubay Turhan Tekin oldu. Tekin konuşmasında “Her Türk vatandaşı gibi yapmam gerekeni yaptığımı düşünüyorum. Allah’ın yardımı, askerliğin verdiği tecrübe ve cesaretle palanga düzeni kurarak bu olayı gerçekleştirdim. Gururluyum” dedi.
Eski sevgilisi tarafından bıçak zoruyla kaçırılmak istenen hemcinsini büyük bir cesaretle kurtaran Derya Evren de Merhamet ve Emek ödülüne layık görüldü. Evren konuşmasında “Aslında ilginç, herkesin yapması gereken insanlık görevimi yaptım ve ödül alıyorum” dedi.
Bir diğer ödül ise Manavgat yangınında alevlerin ortasında kaldığı sırada “80 milyonun hakkı var, burayı terk edemem” sözleriyle hafızalara kazınan telsiz anonsunun sahibi orman işçisi Özgür Şimşek’e gitti. Şimşek konuşmasında “Vatanın çocuğu olarak üzerimize düşeni yaptık.” dedi.
Yine Manavgat yangınında dumandan etkilenerek bayılan yaşlı Alman vatandaşın yardımına orman işçisi Ali Karaoğlan yetişerek can kurtarmıştı. Ödüle layık görülen Karaoğlan konuşmasında “Yeşil vatan için her zaman buradayız” dedi.
Kastamonu ve Pursaklar Belediyelerinde temizlik personeli olarak görev yapan, yüklü miktarlarda para bulup sahibine veren Remzi Karın ve Hüseyin Aktaş da ödüle layık görüldü. Karın ve Aktaş da açıklamalarında “Ben gerekeni yaptım, olması gereken buydu” dedi.
Manavgat yangınında bölgeye kamyonla su taşırken şehit olan Yusuf Demirli’de Merhamet ve Emek Ödülü’ne layık görüldü. Ödülü şehitin eşi Ayfer Demirli alırken “Eşim her zaman elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırdı, onunla gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.
Kuyumcu Feridun Akın Bozkurt’taki sel felaketinde altınları kaybolmasıyla beraber kendisine devlet tarafından verilen 750 bin TL’yi altınlarını bulunca görevlileri çağırıp iade ederek, Cemal Beğen debisi yükselen derenin akıntısına kapılan köpeği canı pahasına kurtararak, ömrünü doğaya adayan 67 yaşındaki Şeyhmus Erginoğlu Mardin’de 25 yıl boyunca diktiği fidanlarla çöplüğü orman yaparak, Gaziantep’te belediye otobüs şoförlüğü yapan Mehmet Yılmaz seyir esnasında nefesi kesilip bayılan kadını hastaneye yetiştirip hayat kurtararak Merhamet ve Emek Ödülü’ne layık görülürken, otomobilde çıkan yangında mahsur kalan Çınar’ı kurtaran Asım Akkoyun da ödül alanlar arasında yerini almıştır.
Törende pandemi sürecinde büyük sıkıntılar ve fedakarlıklarla vatandaşların sağlıkları için büyük emek gösteren sağlık emekçileri; Sezai Ak, Aynur Aydın, Dr. İlknur Yavuz (Geçirdiği kaza sonucu sol ayağı kırık olmasına rağmen rapor almayarak koltuk değnekleriyle çalışmaya devam etti) ve Uzm. Dr. Dursun Ali Aksu’ya (Covid-19’u memleket meselesi olarak gören Aksu, MS hastalığına rağmen göreve tüm gayretiyle pandemi sürecinde de devam etti) da ödüle layık görüldü. Aydın “Ben bu ödülü tüm kayıplarımız adına ve yüreği güzel insanların adına kabul etmek istiyorum.” ifadelerini kullanırken Ak “Hastalarımız için burada mücadele ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz” dedi.
Duygu dolu anların yoğunlukla yaşandığı törene birçok devlet erkanı; siyasi parti, STK, vakıf, dernek yöneticileri ve temsilcileri, sanat ve spor dünyasından isimlerle beraber ulusal ve yerel medya kuruluşları katılım sağladı.

- Reklam -