Memurun yediği yemeğe % 48 zam

172

Bağımsız Büro-Sen Genel Başkanı Remzi Kızılkaya, Maliye Bakanlığı ve vergi dairelerinde görev yapan çalışanların yemek ücretlerine 1 Ocak itibariyle yüzde 48 oranında zam yapıldığına dikkat çekerek, “Yeni yıl ile birlikte ardı ardına gelen zam haberlerinin en şiddetlisini Maliye Bakanlığı ve Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı’nda çalışan personel yaşamıştır. 1 Ocak itibariyle maaşlarına yüzde 6 zam yapılan çalışanlar yemeklerine yapılan yüzde 48’lik artışın şokuyla sarsılmıştır. Bu kabul edilemez artış oranı geri çekilmelidir” ifadelerini kullandı.
Bağımsız Büro-Sen Başkanı Kızılkaya, yaptığı yazılı açıklamada, Maliye Bakanlığı ve Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı’nda çalışan personelin yemeklerine yapılan fahiş zam oranına tepki gösterdi.

MALİYE PERSONELİ ŞAŞKIN

Kamu gelirlerinin yüzde 80’ini oluşturan vergi gelirlerinin toplanmasında gece gündüz demeden çalışan, devletin vazgeçilmez unsurlarından olan Maliye Bakanlığı ve vergi dairesi çalışanlarının üst üste büyük mağduriyetler yaşadığına dikkat çeken Kızılkaya, görev yaptıkları kurumlarda servis imkanlarından faydalanamayan, mesai ücretleri kaldırılan çalışanların bu kez de yemeklerine böylesi bir zam yapılmasının şaşkınlıkla karşılandığını belirtti.
Kızılkaya, vergi daireleri ve bakanlıkta başlatılan yemek boykotuna Bağımsız Büro-Sen olarak kendilerinin de destek verdiğini, bu zam oranı geri çekilene kadar da kurumlarda yemek yemeyeceklerini ifade etti.

KEPÇEYLE ALINMASINA ALIŞIKTIK, BU KEZ TENCERE TÜMDEN GİTTİ

Kızılkaya, yeni yılın girmesi ile birlikte birçok temel tüketim maddesi başta olmak üzere her şeyin zamlandığının altını çizerek, “Buna karşın memur maaşlarına Ocak ayından geçerli olmak üzere yalnızca yüzde 6 zam yapılmıştır. Hal böyleyken memurun yemek ücretine yapılan yüzde 48’lik artış neyin nesidir anlamak mümkün değil. Daha önce verilen zamların bir şekilde geri alındığına tanıklık etmiş, ‘kaşıkla verilen kepçeyle alındı’ diyerek şikayette bulunmuştuk. Ama bu kez yapılan zam oranı memurun tenceresinin bütünüyle elinden alındığının habercisidir. Yapılan bu fahiş zam oranı derhal geri çekilerek, eski ücretler yeniden yürürlüğe girmelidir” dedi.