• Güncel
  • Haberler
Ana Sayfa Güncel Haberler Memura darbe üstüne darbe

Memura darbe üstüne darbe

-

Bağımsız Büro-Sen Genel Başkanı Remzi Kızılkaya, “Memurun toplu sözleşme masasında uğradığı hak kaybıyla başlayan mağduriyet süreci ne yazık ki devam etmektedir. Memur yıllardır darbe üstüne darbe almaktadır. Şimdi de dengesiz artan döviz kuru karşısında artan enflasyon ve temel ihtiyaç maddelerine ardı ardına yapılan zamlar memurun belini iyice büktü” dedi.

Doğalgazdan elektriğe, ulaşımdan çarşı pazar fiyatlarına kadar tüm temel ihtiyaç maddelerinin zamlanmasına neden olan dolardaki artış memur maaşlarında da ciddi kayıplara yol açtı. En düşük memur maaşı geçtiğimiz yılın Nisan ayında 973 dolara karşılık gelirken, bu yılın aynı döneminde en düşük memur maaşı 813 dolar seviyesinde kaldı. Memurun kaybı 160 doları buldu.
Bağımsız Büro-Sen’in yaptığı hesaplamaya göre, her geçen yıl alım gücü düşen memur artan döviz kuru karşısında da en büyük mağdurlardan oldu. Döviz kurunun artmasıyla enflasyonun da doğru orantılı artması ve buna tüm temel ihtiyaç maddelerine yapılan zamların da eklenmesiyle memurun artık evini geçindiremez hale geldiğine dikkat çekilen açıklamada, memur maaşlarının enflasyona ezdirildiği belirtildi. Açıklamaya göre, 2014 yılı Nisan ayında 2 bin 45 lira olan en düşük memur maaşı, o dönem 2,1 TL olan dolar kuru karşısında 973 dolara denk gelirken, bu yıl 2,6 TL seviyesine yükselen dolar kurunun 2 bin 114 TL olan memur maaşında 813 TL’ye denk geldiği ve kaybın 160 doları bulduğu ifade edildi.
Araştırmada, İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) ülkeleri içerisinde Türkiye’nin ortalama memur maaşı ile sondan üçüncü ülke konumunda bulunduğuna dikkat çekildi. Ortalama memur maaşı bin 700 dolar seviyelerinde bulunan Türkiye’ye karşın genel idari hizmet işlerini yürüten memurlar için Hollanda’da ortalama maaş 7 bin 272 dolar, ABD’de 6 bin 820 dolar, Norveç’te 6 bin 410 dolar, Fransa’da 5 bin 920 dolar, Belçika’da ise 5 bin 700 dolar olarak uygulanıyor. Türkiye’nin OECD ülkeleri içerisinde daha iyi konumda olduğu iki ülke ise Estonya ve Slovakya. Memur maaşında OECD ortalaması ise 4 bin 500 dolar düzeyinde.
Bağımsız Büro-Sen Genel Başkanı Remzi Kızılkaya, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, memurların özellikle son yıllarda yetkili sendikaların memurdan çok hükümet politikalarını gözetmesi ve çıkar odaklı hareket etmeleri nedeniyle üst üste darbelere maruz kaldığını kaydetti. Kızılkaya, “Memurun toplu sözleşme masasında uğradığı hak kaybıyla başlayan mağduriyet süreci ne yazık ki devam etmektedir. Önce memurları Temmuz ayı zammından mahrum bıraktılar. Ardından enflasyon farkını vermediler. Daha sonra kamunun her alanına taşeron uygulamasının girmesine göz yumdular.

- Reklam -

Güncel Haberler

Özel şirkete devlet reklamı

RTÜK üyesi Faruk Bildirici, Bursa Şehir Hastanesinin hasta kabulüne başladığını duyuran spot filmde; toplumu bilinçlendirici, uyarıcı ve eğitici içerik taşımadığını söyleyerek zorunlu kamu spotlarının iktidarın faaliyetlerini tanıttığı ve ticari iletişim unsurları içerdiği için mevzuata aykırı olduğunu söyledi.

Yaylalarda kalanlara mobil sağlık hizmeti

MUŞ Sağlık Müdürlüğü ekipleri, yaz aylarında dağ köylerindeki yaylalarda yaşayanları ağız ve diş sağlığı taramasından geçirdi.

Halk otobüsü Halka karşı!

Halk otobüsü Halka karşı!

Yurt dışı müteahhitlik hizmetleri

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 22.08.2019 tarihinde yayınladığı Basın Bülteni ile duyurduğu bilgilere göre Türkiye, küresel pazarda süren durgunluğa ve artan risklere rağmen...

İki süper güç artık Türkiye’nin gerçek komşularıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ani bir karar ile 27 ağustosta, Putin ile görüşmek üzere Moskova’ya gidiyor.

2 bin eserlik koleksiyonunu evi ve bahçesinde sergiliyor

Isparta'nın Sütçüler ilçesinde, emekli İshak Yeşil (55), 19 yılda biriktirdiği 2 bin eşyadan oluşan eski eserler koleksiyonunu, evi ile bahçesinde sergiliyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Özel şirkete devlet reklamı

RTÜK üyesi Faruk Bildirici, Bursa Şehir Hastanesinin hasta kabulüne başladığını duyuran spot filmde; toplumu bilinçlendirici, uyarıcı ve eğitici içerik taşımadığını söyleyerek zorunlu kamu spotlarının iktidarın faaliyetlerini tanıttığı ve ticari iletişim unsurları içerdiği için mevzuata aykırı olduğunu söyledi.

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz