Memura bir darbe de enflasyondan

94

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Bayram Zengin, açıklanan Kasım ayı TÜFE oranı ile seçimlerin asıl “mağlubu” memurların bir darbe de enflasyondan aldıklarını belirterek, memur ve emeklilerin cepten yemeye devam ettiğini vurguladı.

BASK Genel Başkanı Bayram Zengin, yazılı açıklamasında TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Kasım ayı enflasyon oranının yüzde 0,67 arttığını, 2015 yılının ilk 11 aylık enflasyonunun ise yüzde 8,58 olarak gerçekleştiğini belirtti.
Memur ve emeklilerinin, 2015 yılının ilk altı aylık enflasyon farkıyla birlikte Ocak ve Temmuz aylarında yapılan toplam yüzde 7,76 oranındaki artış ve Kasım ayının yüzde 8,58’lik enflasyon oranı karşılaştırıldığında, Ekim ayından itibaren cepten yediklerinin ortaya çıktığını ifade eden Zengin, “Kasım ayı sonu itibariyle memur ve emeklilerinin yüzde 0,82 oranında enflasyon alacağı doğmuştur” dedi.

“TOPLAM KAYIPLAR KATLANARAK ARTMAKTADIR”

Kaybın sadece enflasyon farkıyla sınırlı kalmadığının altını çizen Zengin, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Memur ve emekliler yıllık büyümeden refah payı alamamaktadır.
Sözleşmeli personel ile üst düzey kamu görevlilerinin aylıklarında yüzde 15’lik vergi diliminden yüzde 20’lik vergi dilimine geçiş nedeniyle Nisan ayında başlayan ek vergi kayıpları, Kasım ayı itibariyle tüm memurları kapsamıştır.
Aylığından başka geliri ve yasa gereği ikinci bir iş veya gelir getirici bir iş yapması yasak olan memurların serbest meslek erbabı ile aynı kefeye konularak aynı vergi diliminden vergi ödemeye mecbur bırakılması memurlara yapılan bir zulümdür. Aynı zulümden her yılın son aylarında asgari ücretliler de nasibini almaktadır. Ayrıca Eylül ayından itibaren tüm memurların aylıklarından emeklilik kesintisi artırılarak 19,84 lira ek kesinti yapılmaktadır. 2014 yılının ödenmeyen ortalama yüzde 5’lik enflasyon kaybı dikkate alındığında toplam kayıplar katlanarak artmaktadır. Türkiye büyürken, büyümeden pay verilmeyen memur ve emeklileri ‘enflasyona ezdirmedik’ masalı ile oyalanmaktadır.”