Memur-Sen Başkanı Yalçın: Toplu sözleşmeye adil teklifle gelinmeli

0
4

ANKARA, (DHA)- MEMUR Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın, “Ağustosta başlayacak 6’ncı dönem toplu sözleşmeye kamu işveren heyeti, makul tahmin, doğru hedef, adil teklifle gelmelidir. Şimdiden toplu sözleşemeye ilişkin hazırlıklarını yapmalıdır” dedi.
Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, sendika binasında basın toplantısı düzenledi. Kamu görevlileri ve emeklileri dahil her kesimin ve her bireyin yakından ilgilendiği enflasyon verilerinin açıklandığını söyleyen Yalçın, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, 2021 Mayıs ayı enflasyonu yüzde 0,89 olarak gerçekleşti. Ocak-mayıs dönemi 5 aylık enflasyonu ise yüzde 6,38 oldu. Ocak ayı itibarıyla memur ve memur emeklisi maaşına yüzde 3’lük iyileştirmeye karşı ortaya çıkan rakam 6,38 enflasyon. Yani 3,38 puan ile geride kalınmışlık söz konusu. Daha keskin ifadeyle maaşlarda yüzde 3’lük artış gerçekleşirken, enflasyonda ise bunun 2 katının üzerinde artış gerçekleşti. Bu rakamsal tablonun ifade olarak özeti, enflasyon maaşları eritmeye, gelirde kayıp üretmeye, giderler için ayrılan tutarı büyütmeye devam ediyor” dedi.
‘YENİ RAKAMLAR DİKKATE ALINARAK GÜNCELLENMELİ’
Ali Yalçın, kamu görevlilerinin 1 Ocak itibarıyla maaşlarına yapılan yüzde 3’lük artışın mart ayından itibaren hükmünü yitirdiğini belirterek, “Nisan ayını kamu görevlileri enflasyon karşısında toplamda yüzde 2,45’lik kayıpla kapatmıştır. Mayıs ayı sonu itibarıyla kamu görevlilerinin 1 Ocak 2021’deki 100 TL’si 93,98 TL’ye, 1000 TL ise 939,81 TL’ye düşmüştür. 1 Ocak- 31 Mayıs dönemi itibarıyla kamu görevlilerinin maaş ve gelirlerinde, altın boyutuyla yüzde 15,38, dolar yönüyle yüzde 16,35, euro kıyaslamasında ise yüzde 15,76 düzeyinde kayıp söz konusudur. Kamu görevlilerinin ocaktan bugüne kayıplarının giderilmesi için daha önce dile getirdiğimiz ‘En düşük devlet memuru maaşının yüzde 10’u oranında 1 Ocak itibarıyla geçerli olmak üzere iyileştirme yapılmalıdır’ teklifimiz, ortaya çıkan rakamlarla değişmiş ve yeni rakamlar dikkate alınarak güncellenmesi gerekir” diye konuştu.
Memur-Sen Başkanı Yalçın, 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin ağustos ayında başlayacağını anımsatarak, “Toplu sözleşmeye kamu işveren heyeti, makul tahmin, doğru hedef, adil teklifle gelmelidir. Şimdiden de toplu sözleşemeye ilişkin hazırlıklarını yapmalıdır. Biz hazırlıklarımıza başlamış durumdayız; çünkü memur enflasyon karşısında ezilmiştir. Hedefler tutmamıştır ve rakamlar şaşmıştır” dedi.

FOTOĞRAFLI

- Reklam -

- Reklam -