20 Bin’den fazla çalışanın istihdam edildiği İvedik Organize Sanayi Bölgesinde (İvedik OSB) çalışanlar ulaşım sorununun hala çözülmemesinden şikayetçiler. Çalışanlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, 2004 yılında verdiği sözleri yerine getirmesini istiyor.

Ankara’nın, 3 binden fazla firma ve 20 binden fazla çalışanı istihdam eden İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde ulaşım sorunu hala çözülemedi. Çalışanlar, ulaşım sorununun giderilmemesinden dolayı, EGO tarafından otobüs konulmadığından dolmuşlarda büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirttiler.
EGO tarafından Macunköy Metro İstasyonu ile İvedik OSB / Matbaacılar sitesi, Melih Gökçek Bulvarı güzergahı arasında her saat başı Ring yapacak EGO otobüsü konulması ile ulaşım sorunun giderileceği ve bölgenin rahatlayacağını vurgulanıyor.
Otobüs seferlerinin sadece sabah akşam birer kez sefer olmasıyla mağduriyet yaşandığını belirten vatandaşlar, “Otobüs seferlerinin az olması, dolmuşlarda büyük yoğunluklara sebep oluyor. Ve ayakta yolcu almanın yasak olmasından dolayı, vatandaşlar işlerine gidemez hale geliyorlar” diyor…
2004 yılında, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in bölgenin toplu taşıma sorunu konusunda bazı vaatlerde bulunduğunu söyleyen vatandaşlar, bu vaatlerin 12 yıldır yerine getirilmediğini belirtiyorlar. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan vatandaşlar, iş saatleri içerisinde artırılacak seferlerin kısa süreli bir çözüm olabileceğini de söylüyorlar. İşte konuyla ilgili olarak sorularımızı yönelttiğimiz çalışanlar ve şikayetleri…
Ankara Merkez Sanayi Site Yönetimi üyelerinden Süleyman Ankara, sorunun trafik yoğunluğunun artmasına sebep olduğunu belirterek şu ifadeleri kullanıyor:

“SORUN TRAFİK YOĞUNLUĞUNU ARTIRIYOR”

İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışanlar ne gibi sıkıntılar çekiyorlar?
“Ulaşım sorunumuz var. Burada çalışan vatandaşlarımız ve müşteriler, dolmuşlarda çile çekiyorlar. Özellikle Keçiören yönüne giden vatandaşlarımız için, otobüs seferlerinin az olması önemli bir sorun. İnsanlar dolmuşlara ya da özel araçlarına yöneliyorlar ve bu da trafik oluşmasına sebep oluyor. Sorunun çözülmesi trafik yoğunluğunu da azaltacaktır”

“KORSAN DOLMUŞLAR TAKSİLER TÜREDİ”

Bu sıkıntıların giderilmesi için nasıl çalışmalar yapılabilir sizce?
“Biz ne önerirsek önerelim. İnsanlar çözüm yollarını zaten bulmuşlar. Sanayi içindeki bazı kavşaklarda, korsan taksiciler türemiş. İş çıkış saatlerinde bağıra bağıra yolcu alıyorlar ama hala ulaşım alanında bir çalışma yok”
Özellikle çalışanların mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi gerektiğini söyleyen İsmail Ersoy da farklı bir soruna daha dikkat çekiyor. Oto tamirciliği yapan Ersoy’a yönelttiğimiz,
“Sanayi esnafı, ulaşım sorununun olduğunu belirtiyor. Siz böyle olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusunu, Ersoy şöyle cevaplıyor:
“Tabi ki var, olmaz mı? Çalışanlar sabah 8’de işbaşı yapıyorlar. Dolmuşlarda ayakta yolcu alma yasağı var ve bu konudaki denetimlerden dolayı insanlar çoğu zaman dolmuşlara da binemiyorlar. Kalabalıklar oluşuyor duraklarda. Zaten durak sayısı da az ve şoförler her yerden yolcu da almıyorlar. Anlayacağınız sorun sorunu doğuruyor.”
Bu sorunun nasıl çözülebileceğini düşünüyorsunuz?
“2004 yılında Sayın Belediye Başkanımız Melih Gökçek, ulaşım konusunda birçok vaatte bulundu ama 12 sene oldu hala bir gelişme yok. Herkes mağdur bu konuda. En azından iş saatleri içinde seferler artırılabilir.”
Görüşlerine başvurarak şikayetlerini dinlediğimiz müşteriler Mustafa Büyükkeklikçi ve Salih Demirhan da ulaşım sorununun altını çiziyor. Ardı ardına şikayetlerini sıralayan vatandaşların, konuşmaları zaman zaman birbirine karışıyor. Büyükkeklikçi,

“METRODAN DAĞITIM YAPILSIN”

“Bir ring otobüsü bile, bu bölgeyi rahatlatabilir. Metrodan çıkan vatandaşlar, bir ring otobüsüyle gitmek istedikleri yerlere ulaştırılabilir. Bu bölgenin insanları için, çalışan işçilerimiz ve müşteriler için, ulaşım sorunu bir an önce çözülmeli.”
Demirhan ise, “Gerekirse bu bölgeye Metro getirilsin ama bu sorun artık çözülsün!” diyor.
İvedik Organize Sanayi Bölgesi çalışanları, belli ki sorunun ortaya çıkardığı sonuçlardan oldukça bunalmış durumda. Ulaşım ağının zayıf olduğunu vurgulayan vatandaşlar, Melih Gökçek’ten hizmet bekliyor.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.